Huzurevinde işkence gizli kamerada

İngiltere’de huzurevinde yatan annesinin kollarında oluşan yaralardan şüphelenen Jane Worroll çalar saat görünümündeki kamerayı odaya yerleştirdi. İki gün sonra izlediği görüntüler hayatı boyunca genç kadının hafızasından silinmeyecekti.

23.04.2012 - 11:38

Huzurevinde işkence gizli kamerada

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan Jane Worroll huzurevine yerleştirdiği annesinin kollarında ve ellerinde yaralar oluşmaya başladığını fark etti. Doktorlar ilaçlar yüzünden yara açıldığını söylese de Worroll bu cevaptan tatmin olmadı ve çalar saat görünümlü bir kamera satın aldı.

Kamerayı annesi Maria’nın odasına yerleştiren Worroll 2 gün boyunca çekilen flmde hayatı boyunca unutmayacağı trajik görüntülerle karşılaştı.

62 odalı özel bir bakım kliniği olan “Ash Court”ta çekilen filmde Alzheimer hastası 80 yaşındaki Maria’dan sorumlu hasta bakıcıların, yaşlı kadını dövdüğü ve sözle taciz ettiği görülüyor.

Worroll konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Annem yemek yemiyor, uyumuyor ve yemek yemeyi reddediyordu. Nedenini çok merak ediyordum. Kamerayı koydum ve bekledim. 2 gün sonra gördüklerimle yıkıldım.

Erkek olan hasta bakıcı anneme defalarca vuruyor ve küfrediyordu. Hemen huzurevinin müdürünü aradım. Akrabalarımla beraber gidip filmi ona da izlettirdik. Hasta bakıcı tutuklandı. “

Yaşlı kadına eziyet eden 5 hasta bakıcıdan birinin tutuklanarak ceza evine gönderildiği belirtilirken diğer 4 kişinin de işte atıldığı bilgisi verildi.

Yaşlı kadına uygulanan şiddeti tüm çıplaklığıyla gösteren görüntüler filme dönüştürülerek BBC televizyonu için hazırlanan “İngiltere’nin Huzurevleri” konulu begeselin bir parçası olarak gösterilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...