Lancaster kentinde yaşanan olayda, Gaby ‘doğru bir şekilde hazırlanmış’ Jagermeister’li kokteyl içti. Sıvı nitrojenle hazırlanan ve cadı kazanını andıran şekilde fokurdayan içeceği içen genç kız, kısa bir süre sonra acil servise kaldırıldı. Hemen ameliyata alınan Gaby’nin midesi doktorlar tarafından çıkarıldı.

Doktorlar, midesinin alınmasıyla genç kızın hayatta kaldığını belirtirken, yemek ve içecek yapımında sıvı nitrojen kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Bristol Üniversitesi’nden Profesör Peter Barham, sıvı nitrojenin kaynama noktasının -196 derece olduğunu, dikkatli kullanılmadığı takdirde soğuk yakması veya dondurucu etkide bulunabileceğini ifade etti.

Barham, “Çok sıcak veya çok soğuk sıvılar yiyecek-içecek yapımında kullanılırken çok dikkatli olunması gerekiyor... Nasıl kaynar suyu içmezseniz ya da kafanızdan aşağı boşaltmazsanız, sıvı nitrojeni içmek gibi bir şey düşünmemelisiniz” dedi.

Barham, sıvı nitrojenin yiyecek-içecek hazırlanmasında kullanılabileceğini ancak sıvının kullanılmadan önce tamamen buharlaşmış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

KISA SÜREDE FENALAŞTI
Midesi alınarak hayatta kalan Gaby’nin, sıvı nitrojenli sıvıyı içtikten kısa bir süre sonra “nefes almakta zorlandığı ve midesinde yanma hissettiğini” belirttiği ifade edildi. Hemen hastaneye kaldırılan ve midesinde delinmeler olduğu anlaşılan Gaby, ameliyata alındı ve midesi çıkarıldı. 

Genç kızın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edilirken, polis olay hakkında soruşturma başlattı.

İngiliz yetkililer ise sıvı nitrojenin son zamanlarda birçok kokteylin yapımında kullanılmaya başlandığına dikkat çekerek, yemek ve içecek hazırlanmasında son derece dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.