İngiltere 30 yıllık utanca son veriyor

Birleşik Krallık hükümeti, Kasım ayından itibaren, son bir yılda başka bir erkekle cinsel ilişkiye girmemiş erkeklerin kan bağışı yapabilmesini kabul etti.

09.09.2011 - 10:21

İngiltere 30 yıllık utanca son veriyor

Eşcinsellerin kan vermesini engelleyen yasak, HIV virüsünün bulaşmasını önlemek amacıyla 1980'lerde yürürlüğe sokulmuştu. Ancak hükümet yetkilierinden oluşan panele sunulan son tıbbi veriler, eşcinsel ve biseksüel erkeklere uygulanan ömür boyu kan verme yasağının artık haklı gösterilemeyeceğini ortaya koyuyor.

İngiltere, İskoçya ve Galler'de yönetimler, sunulan tezi kabul ederek kuralların gevşetilmesini kararlaştırdılar. Kuzey İrlanda'da da yakında bir karar alınması bekleniyor.

Birleşik Krallık Ulusal Kan Hizmetleri, tüm kan bağışlarını HIV ve diğer hastalıkların taramasından geçiriyor. Ancak enfeksiyonun kapılmasından sonra virüsün saptanamayacağı bir ara dönem bulunuyor.

'KISITLAMALAR BİLİMSEL VERİLERE DAYANMALI'
Hükümete bağlı Kan, Doku ve Organ Güvenliği Danışma Komisyonu üyelerinden Prof. Deirdre Kelly, toplanan kanların güvenliğinin çok büyük önem taşıdığını söyledi ve bu alanda konacak kısıtlamaların, son bilimsel verilere dayandırılması gerektiğini vurguladı.

Prof. Kelly, tıpta sağlanan ilerlemeler sayesinde, bağışlanan kanda yapılacak tahlillerde hata olasılığının önemli ölçüde azaltıldığını söyledi ve riskli olabilecek dönemin süresinin de kısaldığını kaydetti.

Birleşik Krallık Kan ve Organ Nakli Birimi'nde tıp ve araştırma müdürü olan Dr. Lorna Williamson, eşcinsel ve biseksüel erkeklere konan bir yıl kuralının uygulanmasında, kan bağışında bulunmak üzere başvuran erkeklerin "dürüst beyanlarının" esas alacaklarını belirtti.

Eşcinsel hakları grubu Stonewell, bu kararın doğru yolda atılmış bir adım olduğunu kaydetti. Diğer bazı ülkelerde de benzer kararlar alındı ve uygulanmakta. Güney Afrika'da sonuncu cinsel ilişkiyle kan bağışında bulunabilme zamanı arasındaki süre kısıtlaması 6 ay. Avustralya, İsveç ve Japonya ise birer yıllık süre koyuyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...