İnönü ailesinin eşyaları sergide

Türkiye Cumhuriyeti'nin 2'inci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü'nün Cumhuriyet Baloları'nda kullandığı eşyalar "Hatıraların Dansı" adlı sergide bir araya getirildi.

Anadolu Ajansı 03.02.2010 - 10:13

İnönü ailesinin eşyaları sergide

Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü'nün Cumhuriyet balolarında kullandığı mendil, eldiven, ayakkabı, çanta gibi aksesuarların da aralarında yer aldığı Cumhuriyet dönemine ait eşyalar, Ankara Palas'ta açılan ''Hatıraların Dansı'' adlı sergide izlenime sunuldu.

Vehbi Koç Vakfı Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi (VEKAM) tarafından düzenlenen sergi için Ankara Palas'ta davet verildi. Davete, İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, eski Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, çeşitli büyükelçiliklerin mensupları ve davetliler katıldı.

Burada konuşan Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi Müdürü Zeynep Önen, böyle anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Cumhuriyet dönemi kıyafetlerinin bu sergide yer aldığını ifade eden Önen, sergide farklı ailelerin giysilerinin bulunduğunu belirtti. Kıyafet Devrimi'nin aynı zamanda bir düşünce devrimi olduğunu vurgulayan Önen, ''Bu kıyafetler, o dönem bunları giyen kadınlar tarafından el emeği, göz nuruyla tek tek işlenmiştir. Her gördüğünüz kıyafet bir göz nurunun eseridir'' dedi.

Koleksiyoncular Derneği Başkanı Korkut Erkan da sergiye Ankara Palas'ın ev sahipliği yapmasının çok anlamlı olduğunu ifade etti. Ankara Palas'ın Cumhuriyet tarihinde çok önemli yerinin bulunduğuna işaret eden Erkan, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin yol haritasının çizildiği siyasi kararların çalışmaları bu salonlarda gerçekleştirilmiştir. Genç Cumhuriyet'i destekleyen yabancı devlet adamları ve büyükelçilik mensuplarına bu salon, ev sahipliği yapmıştır'' dedi.

''HANIMLARA PEMBE, BEYLERE BEYAZ MENDİL''
İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, pek çok Cumhuriyet balosuna da ev sahipliği yapan Ankara Palas'ta serginin düzenlenmesinin kendisini anılara götürdüğünü söyledi. Ankara Palas'ta yıllardır çeşitli vesilelerle bulunduğunu aktaran Toker, ''Bu salona ilk kez Cumhuriyet'in 10. yılında babamın kucağında geldiğimde 3-4 yaşlarındaymışım. Bu sergide de buradaki Cumhuriyet balolarına gelirken ailemin kullandığı pek çok aksesuar ve anıları var'' dedi.

Sergide yer alan aksesuarlardan iki mendilin çok anlamlı olduğunu belirten Toker, 1928 yılında düzenlenen Cumhuriyet Balosu'nun yeni Türk harflerine yeni geçildiği döneme rastladığını ifade etti. Toker, bu balodaki biri pembe, diğeri beyaz olan mendilleri de ''O baloda hanımlara pembe, beylere beyaz mendil verilmişti. Üzerinde '1928 Cumhuriyet Balosu' yazıyor. Bunların biri anneme, diğeri babama ait'' diye anlattı.

Sergideki çantalardan birinin de yerel çizgiler taşıdığına dikkati çeken Özden Toker, annesi Mevhibe Hanım'ın ilk baloya gelirken ''üç etekli milli kıyafet'' giydiğini ve torba şeklindeki çantanın da o kıyafeti tamamladığını belirtti.

Dantel eldiven ve ipek mendillerin de o dönemlerde kadın modasının tamamlayıcıları olduğunu anlatan Özden Toker, ''O zamanların kıyafetleri şimdi yine moda. Rahmetli annemin buradaki cam topuklu, arkası açık ayakkabılarının şimdi yine moda olduğunu görüyorum. Hanım modası 20 yılda bir aynı noktaya geldiği için bunlar tekrar moda'' diye konuştu.

Ulus'taki Cumhuriyet dönemi yapılarının VEKAM'a ait fotoğraf arşivinden derlenen eski ve yeni fotoğrafları, çeşitli tarihlere ait belgeler ile 1928-1960 yılları arasında Ankara Palas başta olmak üzere Ankaralılar tarafından farklı mekanlarda giyilen kıyafetler ve aksesuarların da yer aldığı ''Hatıraların Dansı'' adlı sergi, 5 Mart'a kadar Ankara Palas'ta izlenime sunulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...