'İnsanlığımızdan utandık'

Nihat Doğan, Somali'de yaşanan insanlık dramını anlattı...

22.08.2011 - 12:11

'İnsanlığımızdan utandık'

Başbakan Erdoğan'ın Somali ziyaretinde beraberindeki heyette yer alan Nihat Doğan, tehlikeli ve yorucu bir yolculuk geçirdiklerini söyledi.

Doğan, "Hayıra, hasenata gidilen bir süreçti. Cenabı Allah yiyecek ekmeğimiz varmış ki, bizi sevdiklerimize, sevenlerimize, ailemize kavuşturdu. Büyük bir tehlike atlattık. Bütün ekip arkadaşlarımıza da geçmiş olsun diliyorum" dedi.

"BU DENLİ TEHLİKELİ OLACAĞINI BİLMİYORDUK"
Pilotun uçuş öncesinde kendilerini uyardığını ifade eden Doğan, "Daha sonra öğrendiğimiz kadarıyla pistte 3-4 köpeğin olduğunu ve köpeklere çarpmamak için bir anda yönünü döndürmek zorunda kaldığını rüzgarın da ters esmesi nedeniyle uçağın sendelediğini ve kanadının yere vurduğunu duyduk. Pilot öncesinde 'Tehlikeli bir iniş bekliyor bizi' demişti ancak bu denli tehlikeli olacağını bilmiyorduk" diye konuştu.

"İNSANLIĞIMIZDAN UTANDIK"
Somali'deki Kızılay çadırlarını ziyaret ettiğini belirten Doğan, izlenimlerini şöyle anlattı:

"Kızılay'ın muhteşem çalışmaları var. Kızılay'ın çadırını ziyaret ettiğimizde iki, üç annesini kaybetmiş bebek ve önlerinde bir tas içinde mısır, patates karıştırmışlar. Duygulanmamak mümkün değil ama afedersiniz bir hayvanın önüne konulan yemekten hiçbir farkı yokmuşçasına oradaki dramı anlatma noktasındadır bu söylemlerim. O fotoğrafı görmek, elleriyle o tabaktan yemek yemeleri bizi son derece üzdü, insanlığımızdan utandık. Aynı dünyada yaşadığımız için kendimizden utandık. Bu insanlarla aynı havayı teneffüs ettiğimiz için kendimizden utandık ve dedik ki 'Bunlar insansa biz neyiz, biz insansak bunlar ne' diye farkında olmadan kelimler dökülmüş dudaklarımızdan.

Bakın Amerika'da obezite hastalarının tedavisi için harcanan masraf bir yılda 150-160 milyon Euro iken Somali'deki insanlara ani müdahale edilmesi için gerekli para 2 milyon Euro’dan bahsediliyor. Dünya insanlığını yardıma çağırıyoruz. Dünya insanlarını, ama az ama çok maddi destek gözetmeksizin oradaki insanlara bir nefes olmaya çağırıyoruz. İnşallah ülke insanımız son derece duyarlı. Milli seferberlik ilan edilmişçesine Somali'yi destekliyorlar. Maalesef oradaki insanların hepsi de bizim Müslüman kardeşlerimiz. Maalesef diyoruz ama oradaki acıyı, dramı biraz daha yukarı çıkarıp belki insanların kalbinde, bam teline bir kez daha dokunmak, aciliyettendir bu söylemlerimiz. Yoksa biz ırk gözetmiyoruz bu yönde trajedilerde..."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...