Fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da sıkça görülen yemek fotoğrafları iki suçlunun yakanlanmasını sağladı.

ABD Vergi İdaresi (IRS) 700 bin kimlik çaldıkları iddia edilen Nathaniel Troy Maye ve Tiwanna Tenise Thomason çiftini takip altına aldı.

IRS yetkilisi Louis Babino, kimliğini gizleyerek çifte ulaştı. Çift, Troy adında tanıdıklarının 700 bin kimlik çaldığını, Babino ise bu kimlikleri satın almak istediğini söyledi. Yetkili, Morton’s Steakhouse adlı restorantta gerçekleşen ilk buluşmada hırsızların kimliklerini belirleyemedi.

İkinci buluşmada Maye ve Thomason, Babino’ya içinde bazı kimliklerin olduğu bir flaş bellek verdi. Babino, verileri incelerken Troy Maye adında bir dosyayla karşılaştı. İsmi Google’da arayan yetkili Maye’a ait bir Instagram sayfasıyla buldu. Babino, çiftle ilk buluştuğu tarihte aynı restoranta çekilen bir yemek fotoğrafı buldu. IRS yetkilisi Instagram’da bulduğu ipucu sayesinde buluştuğu çiftin gerçek hırsızlar olduğunu ortaya çıkardı.

Nathaniel Troy Maye'in paylaştığı fotoğraf
Nathaniel Troy Maye'in paylaştığı fotoğraf

IRS çifti tutukladı ve çaldıkları 55 bin kimliği ele geçirdi. ABD’de ilk kez bir mahkemeye Instagram fotoğrafı kanıt olarak sunuldu. Suçlu bulunan çift, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

VOGUE TÜRKİYE'Yİ BİR DE iPAD'DEN OKUYUN!