İran, 'Ezel' ve 'Aşk-ı Memnu'nun tutkunu oldu

İngiltere’den İran’da yaşayanlara yönelik olarak uydu aracılığı ile Farsça yayın yapan Gem Classic kanalında yayınlanan Türk dizileri tutku haline gelirken, alınan tüm polisiye önlemlere rağmen izlenmesinin önüne geçilemedi.

Haberler 12.10.2011 - 12:31

İran, 'Ezel' ve 'Aşk-ı Memnu'nun tutkunu oldu

İran’da Türk televizyon dizilerine büyük ilgi olduğunu göz önüne alan bir şirket, İngiltere’den yayın ruhsatı alarak Farsça dublajlı dizileri yayınlamaya başladı. Kanalın ilgi görmesi üzerine şirket bir de Batı pop müziği klipleri yayınladığı müzik kanalını açtı.

Türk dizilerini daha önce Arapça dublajlı olarak izleyen İranlılar’ın sayısı giderek artarken, polis İran’daki Fars kültürüne zarar verdiği iddia edilen bu programların izlenmesini engellemek için sık sık çanak anten operasyonları düzenlemeye başladı.

İran’da 1994 yılında onaylanan yasa ile ithalatı, depolanması, üretimi, satışı ve monte edilmesi yasak olan uydu alıcıları gizlice kullanan İranlılar, özellikle "Aşk-ı Memnu" ve "Ezel" dizilerinin tutkunu oldu. DHA'nın haberine göre; akşam saatlerinde yeni bölümleri, gündüz ise tekrarı yayınlanan Türk dizileri sayesinde Kenan İmirzalıoğlu, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ’un bu ülkede çok sayıda hayranı olduğu ifade edildi.

İranlılar’ın çanak antenlerini klima motorlarının kutusu içine ev içlerinde pencere önlerine monte edildiği biliniyor. 

Sayfa Yükleniyor...