İsa transeksüel olursa...

Glasgow'da bir eşcinsel festivali kapsamında sahneye konan oyunda İsa transeksüel bir kadın olarak betimlenince Hıristiyanlar ayağa kalktı.

05.11.2009 - 15:59

İsa transeksüel olursa...

Glasgow'da bir tiyatro topluluğu İsa'yı transeksüel olarak betimleyince, tiyatronun dışında protesto gösterisi düzenlendi. 300 Hıristiyan'ın mum yaktığı ve pankart açtığı protesto gösterisi Tron Tiyatrosu'nun önünde gerçekleşti. "Jesus, Queen of Heaven" adlı oyunda İsa transeksüel bir kadın olarak sahnedeydi.

Oyun, İskoçya'daki lezbiyen, homoseksüel, biseksüel ve transeksüel kültürün kutlandığı Galsgay! Festivali'nin bir parçasıydı. Festivali düzenleyenler de kimseyi incitmek istemediklerini açıkladı.

Oyunun tanıtımında "O kadının sözleri, o kadının mucizeleri ve onun şahitliği" sözleri geçerken "Tanrı'nın Kızı" deniyor. Hala sahnelenen oyunu yazan ve oyunda oynayan ise transeksüel bir oyun yazarı olan Jo Clifford.

Glasgay! yapımcılarından Steven Thompson, "Oyun sanatçının transgender bir insan olarak dinsel yolculuğunu keşfetmenin kurmaca bir ürünü. Glasgay! ifade özgürlüğünü ve seyircilerin de bu insanların hayatlarının çeşitliliğini izleme hakkını savunuyor. Biz kimseyi ya da hiçbir inanç sistemini incitmek istemedik. Ama yine de bizimle aynı fikirde olmama hakkınız var" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...