Anadolu Girişimci İşadamları Derneği (AGİD) Başkanı Ahmet Coşkun, Adana'nın Orta Doğu'ya açılan bir kapı olduğunu, bu avantajın en iyi şekilde kullanılması gerektiğini ifade etti. 

Uçakla Şam'dan Adana'ya gelmek ya da Adana'dan Şam'a gitmek için İstanbul'dan aktarma yapmak gerektiğini anlatan Coşkun, şöyle devam etti: 

''Ulaşımdaki bu zorluk birçok iş adamını Adana ve çevresi ile iş yapma konusunda düşündürüyor. Şam'a direkt uçuş olması gerekir. Eğer bu sağlanırsa Şam Adana'nın komşu ili gibi olur. Günü birlik gidiş gelişler bile yaşanmaya başlar. Bu gelişmeler de Adana ve bölge ticaretine olumlu yansır. İsteğimizi Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil'e de ilettik. Bu uçuşların gelecek yılın yaz aylarında gerçekleştirilebileceğini söyledi. Umarım bu gerçekleşir.''
 
ADASO BAŞKANI ÖZGÜMÜŞ

Adana Sanayi Odası Başkanı (ADASO) Ümit Özgümüş de, kentte Arap ülkeleri ile çalışan pek çok iş adamının bulunduğunu, Orta Doğu'nun kendileri için çok cazip pazar olduğunu söyledi:

''Yakın komşularla ticaret hedefi doğrultusunda vizelerin kaldırılması çok olumlu bir adım oldu. Ancak, ulaşımın kolaylığı da vizelerin kaldırılması kadar önemli bir konu. Eğer siz buraya gelecek olan kişiyi önce İstanbul'a götürür, orada saatlerce aktarma bekletirseniz, hem zaman hem de para kaybı yaşayan iş adamı kente gelirken iki kez düşünür. Bunlar yatırımı engeller. Eğer Şam'a direkt uçuş sağlanırsa Suriye ile yapılan ticaret olumlu etkilenir.

Bunun yanı sıra Bağdat'a, İsrail'e de direkt uçuşlar olmalı. Adana'nın tüm komşu ülkelerle bağlantının sağlandığı bir üs olmasını istiyoruz. Bu sayede kent Orta Doğu'da önemli bir ticaret merkezi haline gelir.''

DASİFED BAŞKANI ONATÇA
Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİFED) Başkanı Süleyman Onatça ise, Şam'a direkt uçuşların olması gerektiğini ifade etti:

''Bu uçuşlar için geç bile kalındı. Şu an Suriye'den buraya gelmek kara yolu ile en az 3 saat sürüyor. Hava yolu ise İstanbul'a gitmek zorunda kalındığı için farklı bir zorluk. Ticaret için caydırıcı olan bu engeller bir an önce ortadan kaldırılmalı.''