Mavi Kale İstanbul’u Mantoluyor projesi, yalıtımın küresel ısınmanın önlenmesindeki önemini ve ısı yalıtımının beraberinde getirdiği enerji tasarrufunu anlatmak amacıyla düzenleniyor. Kampanya kapsamında, İstanbul’da bulunan, İstanbul’u farklı yönleri ile anlatan ve mimari özellikleri ile öne çıkan bazı binaların maketleri yapılıyor ve bu maketler tasarımcı Ümit Ünal’ın yorumu ile mantolanıyor.

Ümit Ünal’ın enerji tasarrufunu ve binaları yorumlaması ile ortaya çıkacak tasarımları ile giydireceği binalar; Beyoğlu Tünel’de bulunan tarihi Galata Kulesi, Haydarpaşa Tren Garı, Karaköy Bankalar Caddesi’ndeki Tarihi Sarkuysan Binası, İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt Kampüsü ve Etiler’de bulunan ilk alışveriş ve moda merkezlerinden biri olan Akmerkez.

Bu 5 önemli binanın birebir gerçeğine uygun dev maketlerine, gerçek mantolar dikecek olan Ünal, dikeceği mantoları yapıların ruhuna göre şekillendirecek. Ümit Ünal’ın tasarımları ile sembolik olarak “manto” lanacak olan bu maketler İstanbul’un önemli caddelerinde sergilenecek.

Tüm mantolama işlemi için bu 5 yapının malzemesi ortak olacak. Mantolar, kumaşların yanı sıra, Mavi Kale Mantolama Sistemleri’nin öğeleri olan file, dübel, köpük gibi malzemelerle de şekillenecek. Dübellerin düğme olarak kullanılacağı tasarımlarda Mavi Kale’nin kurumsal rengi olan mavi renk kullanılacak.

Belirlenen yapıları bir birey, kadın, erkek gibi algılayacağını söyleyen Ünal, binaların kendi yaşanmışlıklarından ve hikayelerinden esinlenerek Mavi Kale’nin mantolamada kullandığı malzemeleri ve moda malzemelerini harmanlayıp yeni bir stil oluşturmaya çalışacağını belirtiyor.