Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından bu yıl "ilk kez" düzenlenecek "İsmail Cem Televizyon Ödülleri" Türk Televizyonculuğunda yeni bir dönem başlatıyor.

Türkiye'nin "EMMY" ve "ALTIN KÜRE"si olmaya aday ödül töreni televizyon dünyasında büyük bir eksikliği gidermeyi hedefliyor.

24 Nisan 2010 Cumartesi günü Antalya Mardan Palace'da yapılacak ödül törenine Türk Televizyon dünyasının tüm önemli aktörleri ile EMMY, Altın Küre, BAFTA gibi dünyanın en önemli yarışmalarının temsilcileri katılacak.

"İsmail Cem Televizyon Ödülleri"ne bir aydan kısa bir süre kala, yapımcı, oyuncu ve senaristler ödül töreninin önemini şu sözlerle anlattılar:

FARUK TURGUT - YAPIMCI / GOLD FİLM (Hanımın Çiftliği)
"SEKTÖRÜN EN BÜYÜK EKSİKLİGİ GİDERİLİYOR"

"Sektörün en büyük eksikliğinin bu vesileyle giderileceğine inanıyorum. Sektörün dışından bir kurumun bunu yapıyor olması daha çok güven telkin ediyor. Çünkü sektör içinden bazı gruplar, zaman zaman böyle törenler ve ödüller düzenleyebiliyor ama bunların inandırıcılığı sorunlu. En azından böyle bir ödül bundan sonraki yıllarda sektördeki arkadaşları daha da motive edecektir. Hem yapımcılar için hem de kanallar için çok anlamlı bir gelenek oluşturacağını tahmin ediyorum. Gerçekçi ve inandırıcı bir ödül töreni olacağına inanıyorum."

METİN AKPINAR (Papatyam)
"İSMAL CEM ADININ VERİLMESİ ÇOK ANLAMLI"

"İsmail Cem, nur içinde yatsın, rafine bir insan ve rafine bir politikacıydı. Bütün politik yelpazede politika ilmini öğrenen ve uygulayan az politikacılardan biriydi. Bu yüzden İsmail Cem adına düzenlenen Televizyon Ödülleri'ni çok doğru buluyorum. Bu kararı saygıyla karşılıyorum, destekliyorum." 

ECE YÖRENÇ - MELEK GENÇOĞLU - SENARİST (Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu)
"BU ÖDÜL SEKTÖRÜ MOTİVE EDER"

"Biz ödül törenini duyunca heyecanlandık. Bu ödül, sektörü son derece motive eder. Bir dolu genç senarist, yönetmen var. Herkes televizyonda kendine yer bulamıyor. Bir kere şunu söyleyelim ki, ödül almak çok hoş bir şey. Çok şükür bizim dört senedir başarılı bir biçimde giden bir dizimiz var ve bu en büyük ödül. Ama bugüne kadar mesela televizyon senaryosu ödülü verilmedi hiç. Bir zamanlar Altın Kelebek'te bir iki kez verilmiş, birinde de onu bizim ekip adına Kandemir Konduk almıştı. Sonra da bu tür ödülden vazgeçilmişti. Umarız bundan sonra iyi bir gelenek oluşur. Antalya'da İsmail Cem Televizyon Ödülleri çok iyi bir gelenek oluşturacaktır." 

FARUK BAYHAN - CİNER GRUBU MEDYA DANIŞMANI
"ANTALYA STANDART VE GELENEK OLUŞTURACAK"

"Antalya'da ciddi boyutlarda, geniş jüriyle değerlendirme yapılacağını düşünüyorum. Bu bakımdan Antalya bir standart ve gelenek oluşturacaktır. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ödül töreninde İsmail Cem adını kullanmasını büyük bir kadirşinaslık örneği olarak değerlendiriyorum. İnşallah Belediye'ye ve Cem'e yakışır ödül törenlerini hep birlikte yaparız. Hem yayıncı hem de eski bir elemanı olarak bundan çok memnun olurum."

MESUT YAR - TELEVİZYONCU / YAZAR
"İYİ İŞLERİN ALKIŞLANMASI GEREKİYOR"

"İsmail Cem Televizyon Ödülleri, televizyonculuğumuz açısından muhteşem bir iş. Yapılan iyi işlerin alkışlanması gerekiyor ve bu ödül de o alkışların en saygını olacak. Bu işi bu zamana kadar okullar, üniversiteler, kolejler hatta ilkokullar, lionslar, rotaryanlar yaptı. Her zaman birilerine ödül verilir. Herkesin masası ödüllerle dolu. Elbette bunları küçümsemiyorum ve zararlı bulmuyorum ama hakikaten işi televizyon izlemek, televizyon bilimini idrak etmek, televizyonun alfabesi içinde yaşamak olan insanların ödül vermesi çok daha önemli. İsmail Cem jürisine baktığımda her alanda kapsayıcı ve yetkin bir kadro görüyorum. Altın Portakal'ı veren kentin bu alanda da en prestijli ödülleri vereceğine inanıyorum."

KEREM ÇATAY - YAPIMCI / AY YAPIM (Aşk-ı Memnu, Ezel, Yaprak Dökümü, Samanyolu)
"UMARIM SÜREKLİ OLUR"

"İnşallah bu sektör kapsamlı bir ödül törenine sahip olur. Yani televizyonun bütün alanlarına hitap eden bir ödül sistemi kurulursa çok yararlı olacak. Senaryo, yönetmen, müzisyen, kurgu hepsine ödül verilmeli. Umarım bunlar sürekli hale gelecek. Bu ödül töreni hepimizi biraz daha motive eder. Rekabeti artırır. Sektördeki yabancı rekabetten de zarar gelmez."

TİMUR SAVCI - YAPIMCI / TIMS PRODÜKSİYON (Kavak Yelleri, Melekler Korusun)
"TELEVİZYONDA BİR İLK"

"Sektöre katkısı bulunacak her türlü aktivitenin sonuna kadar arkasındayız. Arkasında olmamız da lazım. Çünkü hem yasal statüde hem de insanların gözünde bu sektör, hatta bazen film sektörü bile, henüz sektör olarak kabul edilemedi. Mesela müzisyenler statülerini çok iyi düzelttiler. Telif eserleri yasası vs. çok yararlı oldu. Müzisyenler haklarını korumak ve haklarını almak için bir araya gelip doğru bir sistem kurabildiler. Bizde hem bu tür sıkıntılar var hem de hala yayın ve çalışma koşullarında bir takım sıkıntılar var. Bazen oyuncu röportajlarına da yansıyan sıkıntılar var. Televizyon sektörünün ciddi potansiyelleri ve ciddi sancıları var. Elbette böyle ciddi organize edilecek, prestijli, inandırıcı, samimi bir ödül törenine ihtiyaç var. Bu tür bir ödülün sektöre çok büyük etkisi olacaktır. Televizyon için bildiğim kadarıyla böyle bir ödül töreni yok. Sektördeki on yapım şirketinden biri bizsek ve biz de durumu böyle ortaya koyuyorsak, durum ortada. Sevindirici ve güzel bir şey, umarım güzel hayata geçer, sürekli olur." 

ERDAL MURAT AKTAŞ - YAPIMCI/DEMO FILM
"EMMY'E BENZER ÖDÜL TÖRENİNİN YAPILMASI HEYECAN VERİCİ"

Televizyon sektörünün ve televizyonculuğun bir ödülü yok. Öncelikle böyle bir ödülün bir ilk olarak düzenlenmesini çok önemsiyorum. Bu ödülü yüzde yüz destekliyorum. Bu ödül Türk televizyonculuğunun EMMY'si olacaktır. Dünyadaki EMMY benzeri bir ödül töreninin yapılması çok heyecan verici. Bu kadar büyük paraların döndüğü, bu kadar büyük starların olduğu, yapımcıların, televizyon kanallarının olduğu televizyon dünyasındaki insanların her yıl değerlendirilmesi, ödüllendirilmesi ve en azından insanların bir araya gelmesi çok önemli."

BİROL GÜVEN - YAPIMCI / MINT PRODÜKSİYON (Arka Sıradakiler, Papatyam, Yalancı Romantik)
"BU ÖDÜL SEKTÖRE SAYGINLIK KAZANDIRACAK"

"Her şeyden önce böyle bir ödül verilmesi fikrini çok önemsiyorum. Bu ödüller sektöre saygınlık kazandıracak Sektörümüzdeki en büyük sorun saygınlık. Tüm çalışanlar, TV'ye sadece para kaynağı olarak bakıyor ve saygınlıklarını tiyatro ve sinemada arıyorlar. Paranın yanında ödül de alacağını bilen bir sanat yönetmeni yaptığı işe başka gözle bakar. Tüm ekip yaptığı işi başka bir estetik anlayışıyla yapar. Televizyonculuk saygın bir meslek olur ve kalite yükselir. Sonuçta televizyon da sinema tekniklerini kullanan bir iletişim aracı. Antalya'da çok köklü bir sinema geleneği var. Bu tecrübenin ve algının televizyon ödüllerinin kurumsallaşmasını hızlandıracağını düşünüyorum."