Mekke'de bulunan Masnaat-ul Kisve'de (Örtü fabrikası), Kabe'nin örtüsü dokunuyor. Suudi Arabistan vatandaşı 70 işçinin çalıştığı fabrikada, yılda sadece bir örtü üretiliyor. Maliyeti 20 milyon Riyal (yaklaşık 8 milyon lira) olan örtü için, 670 kilogram saf ipek, 720 kilogram boya kullanılıyor. 

Yüksekliği 13, genişliği 11 metre olan taştan yapılı Kabe'ye giydirilen örtü 16 parçadan, Kabe kapısının örtüsü ise 5 parçadan oluşturuluyor. 

Kabe örtüsünün dokunması, boyanması, işlenmesi ve hazır hale getirilmesi 1 yıl sürüyor.
 
ALTIN İŞLEMELİ AYETLER
Örtünün üzerine işlenen ayetler ve nakış için kullanılan nakış ipliğine 120 kilogram altın ve gümüş katılıyor. 

Kabe'nin dış örtüsüne kabartmalı bir şekilde altın ve gümüş karışımı ipliklerden ayetler nakşediliyor. 

Harflerin daha güzel görünümünü sağlamak amacıyla altın ve gümüş harflerin altına kabartma yapılıyor. Saf pamuk iplikten yapılan kabartmalar, Arapça harflerin uzaktan daha net okunmasını sağlıyor.


 
AREFE GÜNÜ DEĞİŞTİRİLECEK
Beytullah yani ''Allah'ın evi'' olarak isimlendirilen mukaddes Kabe'nin dış cephe örtüsü, yılda bir kez değiştiriliyor. 

Hac ayları başladığında örtü kenarları toplanarak ihrama sokulan Kabe, Arefe günü örtünün değiştirilmesiyle ihramdan çıkarılıyor. 

Kurban Bayramı arefesinde hacı adayların Arafat'ta olduğu sırada yapılan örtü değişimini ancak yerli halk görebiliyor. 

Asansörler yardımıyla ve onlarca kişinin çabalarıyla örtüsü değiştirilen Kabe, Arafat'tan inecek hacıların ziyaretine hazır hale getirilecek. 

Kabe'nin yeşil renkli iç örtüsü ise yaklaşık 20 yılda bir değiştiriliyor.
 
İLK EV, İLK MABET
''Beytullah'' yani ''Allah'ın Evi'' olarak isimlendirilen mukaddes Kabe, dünya coğrafyasının en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. 

Burası yeryüzünde inşa edilmiş ilk ev ve ilk mabettir. İnsanlık tarihinin vazgeçilmez mekanlarından biri olan Kabe'ye Beytullah denilmesinin sebebi sadece kadir, kıymet ve yüceliğine işaret etmek içindir. 

Kabe-i Muazzama, asırlar boyu gelip geçmiş peygamberlerin tavaf için ziyaret ettikleri en kutsal mekan, Hazreti İbrahim ve İsmail'in (a.s) duası ile çevresi bereketlenmiş, en değerli mabet olarak biliniyor. 

Kabe'nin üzerini bir örtüyle ilk olarak kapayan kişinin Hazreti İsmail olduğu rivayet edilmekle beraber daha sahih görüşe göre bu iş ilk olarak Yemen Krallarından Esad Ebu Kerib tarafından başlatıldığı kabul ediliyor. 

Sonraki asırlarda da Kabe değişik örtülerle kaplanmış, nitekim Hazreti Muhammed'in (s.a.v) dedesi Abdulmuttalib'in Zemzemi bulmasına bir şükrane olarak Beyt-i Şerif'e kisve giydirdiğine dair rivayetler bulunuyor.
 
KABE MÜZESİ
Kabe örtüsünün fabrikası bitişiğinde yapılan Kabe Müzesi'nde (Methaf-ul Kabe), Kabe'ye ait eski örtüler, anahtarlar, kapılar, kolonlar, oluklar ile fotoğraflar sergileniyor. 

Dünyanın dörtbir yanından gelen milyonlarca hacı adayının ziyaret etme imkanı bulduğu Kabe Müzesi, geniş güvenlik önlemleriyle korunuyor.