Kaçak sondajlar şelaleyi kurutuyor

Antalya'daki Kurşunlu Şelalesi'nin su seviyesinde yüzde 90'lara varan azalmanın nedeninin, şelaleyi besleyen su kaynakları üzerine kurulan kaçak sondajlar olduğu belirlendi.

DHA 02.01.2015 - 12:52

Kaçak sondajlar şelaleyi kurutuyor

Antalya'nın dünyaca ünlü doğa harikalarından Kurşunlu Şelalesi, kaçak sondaj yapılarak besleyen su kaynaklarının tarımsal sulamada kullanılıyor olması nedeniyle kurumaya yüz tuttu.

Geçen Temmuz ayında kapasitesi yüzde 10'a kadar düşen Kurşunlu Şelalesi'nde Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında su seviyesi ciddi oranda azaldı.

Bölgede Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü, şelalenin su seviyesinde yüzde 90'a varan kaybın nedenlerine yönelik yaptığı incelemede, şelaleyi besleyen su kaynakları üzerinde kurulmuş çok sayıda kaçak sondaj belirlendi.

Özellikle yaz döneminde kaçak sondajla elde edilen suyun tarımsal sulamada kullanılıyor olmasının, şelalenin kurumasına yol açtığı saptandı.

Önce

Önce

GÜNDE EN AZ 1500 ZİYARETÇİ
Bu büyük sorunun, şelaledeki doğal hayat başta olmak üzere turizmi de olumsuz etkilediği belirtildi.

2 kilometrelik kanyonda 18 metrelik büyük şelalenin yanı sıra, küçük şelalecikler, birbirine bağlı 7 küçük göletten oluşan Kurşunlu Şelalesi, toplam büyüklüğü 394 hektarlık alanı kapsayan Milli Park konumunda.

Yaz dönemi günde en az bin 500 kişinin ziyaret ettiği şelale, hem yaz hem de yılın diğer aylarında Antalya'nın en çok ilgi gören doğal turizm alanlarının başında geliyor.

Şimdi

Şimdi

KÜÇÜK AKSU BARAJI KURTARACAK
Devlet Su İşleri ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen Küçük Aksu Barajı'nın inşaatına ise başlanıldı.

Yaklaşık 12 kilometrelik bir hatla barajdan şelaleye özellikle yaz döneminde su aktarılacak. 

Toplam 10 milyon TL bedelli projenin 2016 yılında tamamlanması hedefleniyor. Baraj ve şelaleyi besleyecek hat projesi tamamlandıktan sonra su sorunu yaşanmayacağı öngörülüyor.

Sayfa Yükleniyor...