"Erkekler kadınlara asılıp biraz iltifat etmekte özgür olmalı"

Dünyada tacize karşı son dönemde büyük destek gören #BenDe kampanyasına ünlü aktris Catherine Deneuve'den itiraz var: Bu iş cadı avına döndü, karşı cinse her tür yakınlaşmayı hatta biraz iltifatı bile 'tacizci avına' dönüştürmeyin!..

ntv.com.tr 11.01.2018 - 08:45

catherine-deneuve-denounces-metoo-3d9aa1de-a340-4989-a20c-c5d5317b22f6.jpg

Fransız sinemasının gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından Catherine Deneuve (74), cinsel taciz skandallarıyla fitili ateşlenen hareketlerin artık "aşırılığa" varmaya başladığı uyarısını yaparak, "erkeklerin kadınlara asılmakta hatta biraz daha fazla flörtöz -olmasının serbest bırakılması gerektiğini" açıkladı.

Deneuve ile birlikte 100 tanınmış Fransız kadın tarafından imzalanan mektup Le Monde gazetesinde yayımlandı. "Tecavüz bir suçtur ancak bir kadını ısrarla ya da sakarlıkla baştan çıkarmaya çalışmak ya da iltifatlarla bunaltmak suç değildir." ifadesinin yer aldığı mektup şöyle devam ediyor: "Güçlerini istismar eden bazı erkeklerin bu hareketine karşı kamuoyu önünde konuşmak meşru ve gerekli olsa da şikayetler kontrolden çıkıyor. Özetle erkekler cezalandırılıyor, yaptığı sadece birinin dizine dokunmak ya da bir öpücük almak olsa da işlerinden oluyor"

Mektuba imza atan isimler "cadı avının cinsel özgürlüğü tehlikeye atabileceğini" öne sürerek, başlatılan sosyal medya kampanyalarını da "tasfiye dalgası" yaratmakla eleştirdi.

Deneuve, Fransa tarihinin yaşayan en güzel 100 kadını arasında yer alıyor.

Deneuve, Fransa tarihinin yaşayan en güzel 100 kadını arasında yer alıyor.

'KADINLAR KURBANDIR' ALGISINA GEREK YOK

İmzacı kadınlar dünyada "yeni bir aşırılığın" yayılmaya başladığını da öne sürdü. Mektuba imza atan 100 kadın, bu durumun, kadınların güçsüz ve kurban olduğu yönünde bir algı yarattığını da söyledi. Le Monde gazetesinde yayımlanan mektupta şu ifade de öne çıkıyor: Kadınlar olarak, güç istismarını kınamanın ötesine geçerek, erkek ve cinsellik nefretine ulaşan bu tür bir feminizmin içinde kendimizi görmüyoruz"

Kariyerinde Oscar adaylığı da olan 74 yaşındaki Deneuve, sosyal medyada yürütülen kampanyalara karşı da açıkça tepki göstermişti. ABD'li yapımcı Harvey Weinstein ile başlayan cinsel taciz ve saldırı suçlamaları son olarak Altın Küre Ödülleri'ndeki siyah protesto ile gündeme gelmişti.

81 OSCAR GERİ ALINABİLİR (TACİZ SKANDALI)

Sayfa Yükleniyor...