Kanser hastası kızlarını fotoğraflıyorlar

"Minneapolis Star" gazetesinde çalışan foto muhabiri çift, beyin kanserine yakalanan sekiz yaşındaki kızlarının tümörle mücadelesini fotoğraf karelerine yansıtarak ona destek oluyor.

10.03.2011 - 10:27

Kanser hastası kızlarını fotoğraflıyorlar

ABD'nin tanınmış foto muhabirleri Liz Flores ve David Joles çiftinin küçük kızları için mücadelesi, geçen yılın sonlarında kızları Gracie'nin baş ağrısı nedeniyle götürüldüğü hastanede, beynin omurilikle birleştiği noktada tümöre rastlanmasıyla başladı.        

Amerika'da pek çok televizyon kanalına da haber olan gazeteci çift, aslında 3 yıl önce boşanmıştı. Ancak çift, üç çocuklarının en küçüğü olan Gracie'in dünyada yüzde bir oranda görülen ve ameliyatı olmadığı için tedavisi daha da zor olan bu türden beyin tümörüne yakalanmasıyla tekrar bir araya geldi ve kendilerini sekiz yaşındaki kızlarının sağlığına kavuşmasına adadı.        

Liz ve David, kızlarının radyasyon tedavisine başlanmasıyla birlikte, destek için tedavi sürecini bir foto röportaj şeklinde fotoğraf karelerine yansıtmaya başladı.    

"TEDAVİ DÖNEMİNDE EN GÜZEL FOTOĞRAFLARI ÇEKECEĞİMİZİ SÖYLEDİK"
Gracie'nin fotoğraflarını çekerek kızlarına sevgi ve desteklerini gösterdiklerini açıklayan gazeteci anne ve baba, ''Bir fotoğraf karesi bin kelimeden daha değerli. Gracie'ye hastalığını söyledik ve bir tedavi dönemi yaşayacağını, bu süreçte hep yanında olacağımızı ve en güzel fotoğrafları çekeceğimizi belirttik'' dediler.        

Kızlarının hikayesini kurdukları web sitesi aracılığıyla kamuoyuyla paylaşan ailenin mücadelesi, CBS, ABC ve CNN gibi Amerikan haber kanallarında da yer aldı.       

Yüksek maliyetli tedavi gerektiren sağlık sorunları yaşayan aileleri, duyarlı insanlarla buluşturarak hem maddi, hem de manevi destek olmayı amaçlayan Caring Bridge'e de üye olan Gracie'nin ailesi, bu sayede tedavi masraflarının bir kısmını karşılamayı başardı.        

Meksika, Arjantin ve İngiltere gibi Amerika dışındaki ülkelerden pek çok kişinin kendilerine destek olduğunu belirten anne Liz Flores, kızlarının fotoğraflarının Gracie'nin iyileşmesine yardımcı olduğuna inandığını söyledi.
        
BABA, ACIYA 15 YIL ÖNCE TANIK OLMUŞ
Gracie'nin babası David Joles, kızının tedavi gördüğü hastanede 15 yıl önce beyin kanseri tedavisi gören küçük bir çocuğunun fotoğraflarını haber için çektiğini belirtti.        

Joles, ''O zaman bir taraftan görevimi yaparken, diğer taraftan da bir baba olarak küçük çocuğun babasının yaşadığı acıyı anlamaya çalışmış ve çok üzülmüştüm. Yaptığım en zor görevlerden biriydi. Şimdi, o acının ne demek olduğunu çok iyi anladım. Kızımın iyileşeceğine inanıyorum'' diye konuştu.        

Kızın annesi Liz Flores de çoğu kez kanserli çocukların fotoğraflarını haber için çektiğini, şimdi de kendi çocuğunun hikayesini fotoğraf karelerine yansıttığını kaydetti.        

ABD'de, her yıl ortalama 2 bin 500 kişide beyin kanseri hastalığı teşhis ediliyor. Bu rakamın sadece 25'inde görülen en zor türüne yakalanan Gracie'nin radyasyon tedavisi Mart ayı başında sona erdi.        

Gracie'nin doktorları, radyasyon tedavisine olumlu cevap veren sekiz yaşındaki kızın durumunun iyiye gittiğini, ancak hastalığın tekrarlamayacağı konusunda garanti veremediklerini bildirdiler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...