'Karton yatak'tan 'anne oteli'ne

Kayseri Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde faaliyete geçen ''Anne Oteli'' sayesinde şehir dışından gelen anneler koridorlarda karton üzerinde yatmaktan kurtuldu.

24.05.2011 - 10:50

İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören anneler için hazırladıkları 5 yıldızlı otel konforundaki 21 yataklı ''Anne Oteli''nin büyük ilgi gördüğünü söyledi.        

Şehir dışından gelerek hastanede doğum yapan ve çocukları uzun süreli tedavi gören anneler için hazırladıkları ''Anne Oteli''nde her türlü konforun düşünüldüğünü belirten Çetinkara, ''Bazı yerlerde refakatçiler yatacak yer bulamadıkları için hastane koridorlarında kartonlar üzerinde yatmak zorunda kalıyorlar'' dedi.       

Şehir dışından gelen ve otele gidecek parası olmayan anneleri düşünerek, ücretsiz olarak hizmet veren ''Anne Oteli''ni kurduklarını kaydeden Çetinkaya, sözlerine şöyle devam etti:        

''Otelimizde 21 yatak bulunuyor. Duş kabinleri, çamaşır makinesi, telefon, televizyon ve buzdolaplarının bulunduğu otelde, annelere ücretsiz yemek veriliyor. Otelde kalan anneler için de hemşireler annelere gebelik, doğum, emzirme ve genel sağlık konularında eğitim amaçlı dersler veriyor. Bunun yanında psikologlarımız da annelere, destek veriyorlar. Artık anneler, hastane koridorlarında karton yatakta uyumak yerine 5 yıldızlı otel konforundaki 'Anne Oteli'mizde kalıyorlar.''       

Kayseri Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde erken doğan (prematüre) ve yenidoğan yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan bebeklerin iyileşme süreçlerinin uzun zaman aldığını, bebeklerin anne sütü ihtiyacını karşılayabilmek için de annelerin hastanede bulunma zorunluluğunu beraberinde getirdiğini kaydeden Çetinkara, sözlerini şöyle tamamladı:        

''Yenidoğan bebekler, 2 saatte bir anne sütüyle emzirilmeli. Emzirme imkanı olmadığında da anne sütü sağılarak bebeklere hijyenik ortamlarda ulaştırılmalı. Bu ihtiyacın giderilmesi için otelimizde her türlü teknik altyapı oluşturuldu. 'Anne Oteli'miz sayesinde anneler kuvözdeki bebeklerini her an görebiliyorlar. Bebeklerini emziriyorlar. Emzirme imkanı olmayanlar da tamamen hijyenik ortamda sağılan anne sütüyle bebeklerini besleme imkanı bulabiliyorlar. Otelimizde ayrıca annelere anne sütünü artırıcı özel çaylar da ücretsiz olarak verilmekte.''
        
5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDA       
Kayseri'ye şehir dışından geldiğini belirten Fatma Akarsu (23), doğumunun ardından çocuğunun kuvözde tedavi gördüğünü ve kendisinin de bu süre içinde hastanedeki ''Anne Oteli''nde kaldığını ifade ederek, ''Hastanede açılan Anne Oteli biz anneler için bulunmaz bir nimet. Evimizden daha rahat bir ortamda, 5 yıldızlı otel konforunda yaşıyoruz. Üstelik hemşireler, doktorlar bizlere seminerler veriyor. Ücretsiz yatıyoruz, yemek yiyoruz. Dahası süt artıcı özel çaylar veriyorlar bize. Daha ne isteriz. Bu hizmeti bize sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz'' dedi.       

''Anne Oteli'' hizmetinin tüm hastanelere örnek olması temennisinde bulunan Funda Kale (22) de, ''Burada kalan hastaların hepsi Kayserili değil. Kayserili olsa dahi evi uzakta olan veya ilçeden gelenler var. Anne çocuğunu emzirmek zorunda. Emziremiyorsa sütünü vermek zorunda. Burası tam bizim ihtiyaçlarımız göz önüne alınarak hazırlanmış. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz ama bu hizmetin benzerlerinin diğer hastanelere de örnek olmasını istiyoruz'' diye konuştu.
        
60 KUVÖZLE HİZMET VERİYOR
Kayseri Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Lokman Çam da, hastanelerinde kapasite artırımına giderek kuvöz sayısını 60'a çıkardıklarını, bu kapasite ile bölge illerin ihtiyacına da cevap verdiklerini söyledi.       

Çam, şöyle devam etti:       

''Önceden doğum hastanelerinde kuvöz sayısı yeterli olmadığı için erken doğan bebekler, ya ölüyordu, ya da kuvöz sayısı fazla olan başka illere sevk ediliyordu. 5 - 6 aylıkken erken doğan bebekler, kuvözlerde uzun süre kalmak zorunda. Şu anda Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitemizde 60 kuvöz bulunuyor. Bu kapasitemizle bölge illere de hizmet veriyoruz. Bu sebeple diğer kentlerden gelen anneler 'Anne Oteli'nde rahat bir şekilde kalabiliyorlar.''     

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...