Kıvanç Tatlıtuğ'un yasaklanan pitbull köpeğiyle fotoğrafı tepki gördü

Kıvanç Tatlıtuğ'un pitbull cinsi köpeğiyle çektirdiği fotoğrafı başına dert oldu. Oyuncu, hem sosyal medyada pitbull ile çekilmiş fotoğrafı hem de köpeğin kulaklarını kesilmiş olması nedeniyle tepki gördü. Tatlıtuğ’un para cezası almasının yanı sıra köpeğinin elinden alınması da söz konusu olabilir.

11.08.2018 - 17:18

Kıvanç Tatlıtuğ'un yasaklanan pitbull köpeğiyle fotoğrafı tepki gördü

Tam bir hayvansever olan, daha önce de beslediği köpeklerle dizi setine giden, bir dönem beslenmesi yasak olan yaban kedisi satın aldığı konuşulan Kıvanç Tatlıtuğ'un başı çok sevdiği pitbull'u nedeniyle dertte.

Habertürk'ün haberine göre, uzun zamandır köpekleriyle görüntü vermeyen Tatlıtuğ'un instagram hesabında paylaştığı köpeğiyle birlikte arabasında verdiği bu poza tepkiler çoğaldı. Beslenmesi, sergilenmesi ve ticareti yasak olan türler arasındaki pitbull ile yaptığı paylaşım sanatçının başına dert oldu. Takipçileri ve sevenleri oyuncuya tepki gösteriyor. Bir kısım ise köpeğin kulaklarını kesilmesi nedeniyle tepki gösteriyor.

TEPKİ GÖSTERENLER YASALARIN UYGULANMASINI İSTEDİ

Sanatçının hayranlarını bir kısmı yasak pitbull sedası yüzünden oyuncuya tepki gösterdi. Saldırgan olduğu, başka insanlara ve özellikle çocuklara saldırdığı sık sık medyada haber olan pitbull türü köpekle şov yapmasını yanlış olduğu belirtilirken yetkililerin yasaları neden uygulamadığı soruluyor.

BELEDİYE KÖPEĞE EL KOYABİLİR

2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı hayvanları koruma kanununun ilgili madesine göre, “Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır” hükmü yer alıyor.

Yine bu kanuna göre bu türleri besleyen, sergileyen ve alıp satanlara 6.300 TL para cezası kesiliyor. Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili birimine bağlı ekipler ise adrese giderek köpeğe kanun gereği el koyuyor.

Bakanlık yetkilileri köpeğin bulunduğu adresin verilmesi ve resmi olarak şikayette bulunulması halinde işlem yapıldığını belirtiyorlar.

Sayfa Yükleniyor...