Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde başlatılan "Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" kapsamında, bugüne kadar 3 traktör römorku ağ denizden çıkarılırken, dalış turizmi açısından büyük önem taşıyan kızıl mercanlar, eski canlılığına kavuşturuluyor.

Ayvalık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından geçen yıl uygulamaya konulan "Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" çerçevesinde ilçe açıklarında tespit edilen 18 bölgedeki 64 noktada ağ temizliği yapıldığını söyledi.

Yaklaşık 3 ay önce başlatılan bu çalışmaların Ayvalık'ın tanıtımına katkı sağlayan su altı zenginlikleriyle meşhur mercan kayalarının bulunduğu bölgelerde yürütüldüğünü dile getiren Aygün, söz konusu 18 bölgede bir şekilde balıkçılar tarafından terk edilmiş av araçları ve ağların temizlendiğini anlattı.

Kırmızı mercan türünün bir benzerinin dünyada sadece Kızıldeniz'de bulunduğunu, Türkiye'de başka bir bölgede olmadığını belirten Aygün, "Literatürlerde dünyada iki bölgede olduğu geçiyor. O açıdan da çok önem arz ediyor" dedi.