Kocasını mumyalattı

Bir süre önce hayatını kaybeden taksi şoförü Alan Billis, bir televizyon kanalının "mumyalama projesi" için kullanıldı.

19.10.2011 - 08:39

Kocasını mumyalattı

Ocak ayında 61 yaşındayken akciğer kanserinden hayatını kaybeden Billis, ölmeden önce vücudunu Channel 4 İngiliz kanalının 3 bin yıl önce uygulanan mumyalama yönteminin günümüzde deneneceği projesinde kullanılması için bağışladı.

Billis'in vücudu ölümünden hemen sonra tuzlu bir küvete konuldu ve deriye çeşitli yağlar sürüldü. Daha sonra Billis'in cesedi keten kumaşlarla sarıldı ve üç aylık kuruma işlemine tabi tutularak, mumyalama işleminin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Çalışmayı York Üniversitesinden Dr Stephen Buckley ile arkeolog Dr Jo Fletcher yürüttü. Dr Buckley, yaklaşık 20 yılını Mısırlıların kullandığı mumyalama yöntemini çözmeye çalışarak geçirdi.
Billis'in vücudu bu yıl sonuna kadar Sheffield'deki Tıp merkezinde tutulacak ve başka mumyalama çalışmaları için de kullanılacak.

Alan Billis'in eşi Jan, "Ülkede, kocası mumya olan tek kadın benim" açıklamasında bulunurken, Billis'in ölümünden önce bu projeye özellikle torunları için katıldığını söylediği ve "benim nasıl göründüğümü torunlarım böylece bilecekler" dediği bildirildi.

İngiliz Channel 4 kanalı "Alan'i Mumyalamak, Mısır'ın Son Sırrı" isimli belgeseli gelecek haftadan itibaren yayımlayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...