Köpeğin çevreye zararı cip kadar, kedinin...

Yeni Zelandalı iki yazar, küresel ısınma ile savaşmak için evcil hayvanların doğada yarattığı zararları "Köpeği Yeme Zamanı" adlı kitapta anlattı.

27.10.2009 - 11:31

Köpeğin çevreye zararı cip kadar, kedinin...

Küresel ısınmayla savaşmak için ne yaparsınız? Daha az elektrik kullanır mısınız? Aracınızı bırakıp bisiklete biner misinizi? Peki köpeğinizi yer misiniz?

Yeni Zelandalı yazarlar Robert ve Brenda Vale, köpeklerin küresel ısınmaya katkısının 4x4 jipler kadar çok olduğunu savunuyor. İkili teorisini "Köpeği Yeme Zamanı: Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Gerçek Rehber" adlı kitapta açıklıyor.

Kitaba göre evcil hayvanların doğada bıraktığı karbon ayakizi, patileri ile orantısız. Orta boy bir köpek, yılda 9.600 kilometre sürülmüş bir Toyota Land Cruiser kadar doğaya hasar verirken bir kedi Volkswagen Golf kadar tahribat yaratıyor.

Öte yandan fareler ve tavşanlar sahipleri için et sağladığı için doğayla barışık olarak görülürken, kanarya ya da kırmızı balıkların doğaya çok az etkisi bulunuyor. Bir çift hamster ise bir plazma televizyon kadar doğada tahribata yol açıyor.

Robert Vale, "Kitapta herhangi bir tarif yok, gerçekten şu an köpeğinizi yemeniz gerektiğini söylemiyoruz. Biz sadece bazı hayvanların doğaya etkisinden haberdar edip önlem almaya davet ediyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...