Köpek oğlağı emziriyor

Annesi şap hastalığı nedeniyle 20 gün önce ölen 1 aylık oğlağa yeni doğum yapan Kangal kırması bir köpek annelik yapıyor.

07.04.2011 - 15:23

Köpek oğlağı emziriyor

Manisa'nın Saruhanlı İlçesi'ne bağlı Tirkeş Köyü'nün Muhtarı Çetin Karadağ, kendisine ait olan keçilerden birinin bir ay önce doğum yaptığını, doğumdan 10 gün sonra da şap hastalığından dolayı öldüğünü belirtti.

Annesi ölen 10 günlük yavru oğlağı içine süt koydukları bebek biberonuyla beslemek istediklerini ancak oğlağın biberondan emmediğini belirten Karadağ, aradan birkaç gün sonra gördükleri manzara karşısında şaşkına döndüklerini kaydetti.

Karadağ şunları anlattı:

"Eşim her sabah olduğu gibi evimizin arkasındaki ahırda bulunan hayvanlarımızı sağmak için bir gün yine buraya gitmiş. Hayvanların başında bulunan ve 1 ay önce doğum yapan kangal kırması bir köpeğimiz var. Eşim hayvan damına girdiği sırada bu köpeğin 2 yavrusuyla birlikte oğlağı da emzirdiğini görmüş. Eşimin bana haber vermesi üzerine bende hemen koşup dama gittim ve gördüğüm manzara karşısında şaşkına döndüm."

Muhtar Karadağ, oğlak ile köpeği o günden sonra takibe aldıklarını, köpeğin oğlağı sabah ve akşamüzeri olmak üzere her gün düzenli olarak günde iki kez emzirdiğini gördüklerini dile getirdi.

Olayın köyde kısa süre içinde duyulduğunu, bunu haber alan köylülerin evlerine akın ettiklerini anlatan Karadağ, "Çok ilginç bir durum, bir köpeğin bir oğlağı emzirmesi görülmüş bir olay değil. Allah'ın takdiri demekten başka söylenebilecek bir şey yok. Köpek sabah oğlağı emziriyor ondan sonra koyun sürüsünün başında dağa gidiyor. Akşamüzeri dağdan gelince tekrar emziriyor. Bu olay 20 günden bu yana böyle devam ediyor" diye konuştu.

ANNELİK İÇGÜDÜSÜ AĞIR BASIYOR
Veteriner Hekim Ramazan Doğan ise, doğadaki yaşamın devam etmesi için insanların yapamadığını hayvanların yaptığını, bunun örneğinin de görüldüğünü belirtti.

Doğan şunları kaydetti, "Köpeğin kan değeri ile Keçinin kan değerleri birbirine yakın. Köpeğin sütü keçi sütüne yakın olduğu için besleyici özellik taşıyor. Oğlağın köpeği emmesinde hiçbir sakınca yok, aksine oğlak için köpek sütü ana sütü kadar olmasa da fayda sağlıyor. Doğadaki yaşamın devam etmesi için hayvanlar arasında ki Annelik içgüdüsü ağır basıyor. İşte bunun örneğini görüyoruz. İnsanların yapamadığını hayvanlar kendi arasında yapıyor."


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...