Künefe ve künefe peyniri nasıl yapılır? (MasterChef künefe tarifi)

MasterChef’te dün akşam kaptanlar düellosu vardı. Şefler, kaptanlardan 30 dakika içinde künefe yapmalarını istedi. Sıcak şerbeti ve uzadıkça lezzeti artan tuzsuz peyniriyle künefe sade ve fıstıklı tüketiliyor. Peki künefe nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte tüm merak ettikleriniz...

10.11.2020 - 12:49

Künefe ve künefe peyniri nasıl yapılır? (MasterChef künefe tarifi)

Tel kadayıfın arasına konulan özel tuzsuz peyniriyle tereyağıyla kızartılan ve üzerine dökülen şerbetiyle eşsiz bir tada dönüşen künefeyi en iyi yapan olabilmek için MasterChef’te dün akşam kaptanlar düelloya tutuştu. Hatay yöresinin en çok bilinen tatlılarından biri olan künefeyi yapacak olan kaptanların tam tamına 30 dakikası vardı.


EV YAPIMI KÜNEFE NASIL YAPILIR?

Malzemeleri

- 500 g tel kadayıf
- 250 g tereyağı
- Dil peyniri veya mozarella peyniri

Şerbeti için

- 1.5 su bardağı şeker
- 1.5 su bardağı su
- Birkaç damla limon suyu

Yapılışı


  1. İlk önce şerbetini soğumaya bırakın.
  2. Tel kadayıfları iyice parçalayın ve tereyağını eritip kadayıfa iyice yedirin.
  3. Yanmaz bir tavanın üzerine yarısını iyice yerleştirin ve üstüne dil peyniri veya mozarella peyniri serpin. Peynirlerin üzerine de kadayıfın diğer yarısını yerleştirin.

  4. Bir saat buzdolabında bekletin. Buzdolabından aldığımız künefeleri ilk önce alt tarafı olmak üzere her bir yanını pişirin.

  5. Ve son olarak pişirdikten sonra şerbeti üzerine dökün.
  6. KÜNEFE PEYNİRİ NASIL YAPILIR? 

  7. Hakiki künefe peyniri keçi sütüylle hazırlanır ancak peyniri inek sütü ya da keçi sütüyle hazırlamak tamamen damak tadına kalmıştır. 

Künefe peyniri için kullanılacak süt 35 derece sıcaklıkta ısıtılır. Isınan süte peynir mayası eklenir ve sütün kıvam alması sağlanır. Bu kıvama sütün peltesi adı verilir. Süt 2 saat içinde jölemsi bir kıvam alacaktır. Dinlendirilen peynir kaynar suyun içinde erimeye başlarsa bu peynir olmuş anlamına gelir. 

Bu aşamada peynirin korunması için tuz kullanılmaz. Bu nedenle sütteki tat, peynire geçecektir. İlave olarak tuz ya da yağ eklenmez.

Sayfa Yükleniyor...