Louis Jourdan hayatını kaybetti

Hollywood’un altın çağının son ‘’Fransız sevgilisi’’ olarak nitelendirilen ünlü oyuncu Louis Jourdan 93 yaşında hayatını kaybetti.

DW Türkçe 16.02.2015 - 15:03

Louis Jourdan hayatını kaybetti

Jourdan'ın biyografisini yazan Olivier Minne yaptığı açıklamada  Fransız oyuncunun Cumartesi günü Los Angeles’taki evinde hayata gözlerini yumduğunu söyledi.

Minne, ünlü oyuncuyu Hollywood’un altın çağının son ‘’Fransız sevgilisi’’ olarak nitelendiriyordu. Louis Jourdan, kendine özgü Fransız aksanıyla tanınıyordu.

FRANSIZ DİRENİŞİNDE YER ALMIŞTI

Gerçek ismi Louis Robert Gendre olan Marsilyalı oyuncu, 1930'ların sonunda çoktan Fransız sinemasının tanınan yüzleri arasına girmişti. Fransız direnişinde yer aldığı İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ise Hollywood'a taşındı.

Joan Fontaine, Jennifer Jones, Grace Kelly ve Shirley MacLaine gibi ünlü kadın oyuncularla başrol oynayan aktör ‘Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu' ve ‘Gigi' gibi romantik filmlerde yer aldı. Sonraları ise James Bond serisinden Ahtapot'ta olduğu gibi daha sert karakterli rollerle izleyicinin karşısına çıktı. Oyuncu, Hollywood Bulvarı'nda iki yıldızla onurlandırılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...