Makedonya’da 'Yaprak Dökümü' baskını

yayınlandığı sırada polis baskınına uğradı. Kanalın yayını kesmesi üzerine halk televizyon binasına akın etti.

27.11.2010 - 12:19

Makedonya’da 'Yaprak Dökümü' baskını

Makedonya’da hükümet ve muhalif medya arasında kıran kırana bir savaş yaşandı. Ülkenin en çok izlenilen kanalı olan A-1 televizyonu dün akşam reyting rekorları kıran "Yaprak Dökümü"nün yayınlandığı sırada polis ve maliyenin baskınına uğradı.

Polis, başkent Üsküp’teki binayı kuşatma altına aldı. Üç muhalif gazetenin de sahibi olan kanalın yurtdışına vergi kaçırdığı iddiasıyla tüm bilgisayarlarına el konuldu. Bu sırada yayını kesen A-1 yöneticileri halka seslenerek, haksız yere baskına uğradıklarını söyleyince ortalık karıştı.

Dizinin kesilmesine sinirlenen halk, sivil toplum kuruluşları, ana muhalefet partisi liderleri ve diğer muhalif siyasetçiler televizyon binasına akın etti.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre; polis, gazetecileri ve A-1 TV’nin Haber Müdürü Mladen Çadikovski’yi tartakladı. Maliye görevlileri, evrak ve bilgisayar odalarını mühürledi.

Hükümet baskınla ilgili bir açıklama yapmazken, iktidar karşıtı yayınlarıyla tanınan özel A-1 TV’nin Haber Müdürü Çadikovski ise "TV merkezinin polisler tarafından sarılması, basın özgürlüğüne bir saldırı olduğu için olayı uluslararası toplumun en yüksek kurumlarına bildireceğiz" dedi.

Muhalefet ise baskının A-1 TV bünyesinde çalışan gazetecilerin gözünü korkutmak amacıyla yapıldığını öne sürdü.

Kanalın sahibi olduğu üç gazete dün çıkmadı. Gazetelerin internet siteleri polis kordonu üzerinde "Kapatıldı" yazan mühürlü fotoğraf kullanıldı.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...