Malavi Enformasyon Bakanı Patricia Kaliati, Madonna'nın ülkesine yardım ettiğini ve saygıdeğer bir anne olduğunu belirterek, "Madonna, bu ülkede 25 binden fazla yetimi destekliyor ve (Malavi'den evlat edindiği) David'e bakabileceğini ispatladı. Çok az zengin ve ünlü kişi, çocuklarımızı desteklemek amacıyla uzun yol katedip Malavi'ye gelmeye zaman ayırıyor, onun evlat edinme sürecini destekliyoruz" dedi.

Malavi hükümetinin bu açıklamasının, Madonna'nın yeni bir çocuğu evlat edinmesine karşı çıkan sivil toplum örgütleri ve bunun, çocuk ticaretini artıracağı endişesi duyan insan hakları eylemcilerini kızdırması bekleniyor.

ABD'li şarkıcı Madonna'nın, Malavili 14 aylık Mercy James adlı bir kız bebeği evlat edineceği, konuyla ilgili işlemlerin, Malavi'de bir mahkemenin olayı incelemesinin ardından gelecek hafta sonuçlanacağı bildirilmişti.

Madonna, daha önce Malavi'de bir yetimhanede 2006 yılında gördüğü David'i, uzayan işlemler sonucu ancak geçen yıl resmen evlat edinebilmişti.

''MADONNA'NIN DAVİD'E MALAVİ'DEN BİR KIZ KARDEŞ ALACAK OLMASINA ÇOK SEVİNİYORUM''

Şarkıcının Malavi'den evlat edindiği David'in öz babası Yohanne Banda, ''Madonna'nın, Mercy'yi evlat edinmesine çok çok sevindim. Mercy, David'e kız kardeş olacak. Bu çok iyi bir haber. Mercy ve David birlikte büyüyecekler ve Malavi denen yoksul bir ülkeden geldiklerini hatırlayacaklar. Umarım günün birinde bu durumu değiştirmek için bir şeyler yaparlar'' dedi.

34 yaşındaki fakir bir köylü olan Banda, Ekim 2006'da evlatlık verdiği, bugün 3 yaşında olan oğlu David'i o zamandan beri ilk kez pazartesi günü görmüştü.

Oğlunu sağlıklı bir çocuk olarak karşısında görmekten çok mutlu olduğu belirten öz baba Banda, ''Benimle burada kalsa ölebilirdi. Onunla uzun uzun oynadım. Doğal olarak hiçbir şey hatırlamıyor. Gittiğinde çok küçüktü, konuşmak için bir tercümandan yardım aldım. Çünkü, David İngilizce konuşuyor'' dedi.

Banda, sözlerini ''Karşımdaki çocuğun David olduğuna inanamadım. Hem çok heyecanlandım hem de David'i bu kadar farklı görünce çok şaşırdım. Daha önce de söylediğim gibi, Madonna'nın onu kendi oğlu yerine koymasını istiyorum. O iyi bir kadın. Daha çok kadının Malavili çocuklarımızı evlat edinmesi lazım, çünkü biz onlarla ilgilenemiyoruz'' diyerek tamamladı.

David, doğduktan bir ay sonra annesi AIDS'ten ölünce babası tarafından bir çocuk yurduna bırakılmıştı.