Hindistan’da Rajrani Gaud isimli talihsiz bir kadın, gökyüzünden futbol topu büyüklüğünde bir buz parçası üzerine düşünce omzundan yaralandı. Görgü tanıklarına göre mavi buz kadından önce bir çatıya çarpmasaydı, Gaud hayatını da kaybedebilirdi.

Ancak bu gökyüzünden düşen bu buz parçaları atmosferde doğal yollardan oluşan buzlardan değil. Araştırmacılar kadının uçaklardaki tuvaletlerde bulunan ve içine kimyasal maddeler de karıştırılan insan atıklarının donarak yeryüzüne düşmesi sonucu yaralandığını iddia ediyor. Dünya çapında yaşanan benzer olaylar da bu iddiayı doğrular nitelikte. İngiltere Wiltshire’da yaşayan Keith ve Ruth Mead evlerinin çatısını parçalayarak evin içine girdi. ABD’de yaşanan bir başka vakada ise bu kez insan atıkları buz halinde değil sıvı halinde yeryüzüne ulaştı. O sırada doğum günü kutlaması yapan Joe Cambray ve ailesi olayı “2 dakika içinde gökten kahverengi ve iğrenç şeyler düşmeye başladı. Neyse ki pastayla işimiz bitmişti, onu kurtarabildik” şeklinde anlattı.

NEDEN OLUYOR?

Normal şartlarda uçak tuvaletlerinde atıklar özel tanklarda toplanıyor. Uçak yere indiğinde ise yer ekipleri tarafından bu tanklar boşaltılıyor. 

Uluslararası havacılık yetkilileri bazen bu tankların havadayken sızdırma yapabildiğini ve atıkların yeryüzüne ulaştığını belirtiyor.

İngiltere hava sahası üzerinde her yıl 2.5 milyon uçuş gerçekleşiyor ancak her sene ortalama 25 “mavi buz” vakası bildiriliyor.