Mekanın Enerjisi

Feng Shui, bugün tüm dünyada olduğu gibi, kadim Çin’de de mekan düzenlemelerinde ve yer seçimlerinde kullanılan bir disiplindir.

Haberler 18.02.2009 - 11:23

Feng Shui, bugün tüm dünyada olduğu gibi, kadim Çin’de de mekan düzenlemelerinde ve yer seçimlerinde kullanılan bir disiplindir. Doğada varolan evrensel yaşam enerjisinin mekanları düzenleyerek harekete geçirmenin inceliklerini ve kişiye özel olanaklarını öğretiyor. Feng, Rüzgar, Shui ise Su demek. Bu disiplinin amaçlarının içinde, doğa döngülerine ve toprağın enerjilerine uyumlu insan ve yaşam birimleri yaratmak yer alıyor. Bu uyumu sağlamakta kullanılan Chi enerjisinin hem yin ve yang değeri, hem de elementler ile 5 fazı bulunmakta.

Bu fazlara biz Ateş, Toprak, Metal, Su ve Ağaç diyoruz. Yin daha edilgen, çekinik, yumuşak değerleri ifade ederken, Yang daha aktif, girişken ve sert değerleri ifade etmekte. Tüm bu enerji motiflerinin ve değerlerinin etkinliği, bir araya geldiği amaç, kişi ve eşyalar ile de güç kazanmakta. Bu yüzden mekanlarımızı oluşturan değerlere karar veren bizlerin ne düşündüğü, nerede ve nasıl uyguladığı, ne ile uyguladığı ve kim için uyguladığı çok büyük önem kazanıyor.

Uyumu oluşturan değerleri tanımlayan elementler aslında büyük sembolizmlere sahipler. Ağaç, ilkbahar evresini, Ateş yazı, Metal Sonbaharı ve Su‘ da Kış ‘ ı ifade ederken, Toprak ise, ara mevsimleri ifade etmekte. Bu yüzden bu mevsimler ile ilgili renklerde bizim için büyük önem kazanmakta.
http://www.benimfengshuim.com

Sayfa Yükleniyor...