Michael Jackson portresi açık artırmada

Kısa bir süre önce yaşama veda eden ''pop müziğin kralı'' Michael Jackson'ın Andy Warhol tarafından yapılan portresi New York'ta düzenlenecek açık artırmada satışa sunulacak.

Anadolu Ajansı 03.08.2009 - 15:20

BBC'nin internet sitesinde yer alan habere göre, ''Pop Art'ın (temelini popüler kültürden alan sanat akımı) babası'' olarak tanınan Andy Warhol tarafından 1984 yılında yapılan portre, New York'ta açık artırma yoluyla satılacak.

Portre, açık artırma öncesinde, Michael Jackson'ın ölümü nedeniyle iptal edilen Londra konserine mekan olan 02 Arena'da gerçekleştirilecek ''British Music Experience'' adlı etkinlikte görücüye çıkacak. Londra'daki ''The British Music Experience'' 1984 tarihli Michael Jackson portresinin izlenime sunulacağı Avrupa'daki ilk etkinlik olacak.

Açık artırmayı gerçekleştirecek olan galerinin ortaklarından Janet Lehr, tablonun önemine dikkati çekerek, ''Bu Andy Warhol portresi, Pop Art ve pop müziğin tartışmasız krallarını bir araya getiriyor'' değerlendirmesinde buludu.

Portrenin her iki sanatçının da kariyerlerinin doruğunda bulunduğu dönemde resmedildiğini aktaran Lehr, Michael Jackson'ın ''Thriller'' adlı albümünün rekor kırması nedeniyle resmedilen tablonun iki büyük yeteneğin bir araya geldiği çok büyük bir sanat eseri olduğunu bildirdi.

Andy Warhol'un imzasını taşıyan ve aktris Liz Taylor'a ait olan bir tablo, 2007 yılındaki bir açık artırmada 23.7 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Aynı yıl, sanatçının 1963 tarihli, devrilerek yanan bir otomobili tasvir eden tablosu da 71.7 milyon dolara satılmıştı. Bu tablo, Warhol'un bugüne kadar en yüksek rakama satılan eseri olmuştu.

Amerikan popüler kültüründe çalışmalarıyla büyük yeri bulunan ve Marilyn Monroe'yu resmettiği, 6 değişik renkteki ünlü portresiyle de tanınan Warhol, 1987 yılında hayatını kaybetmişti.

''Pop müziğin kralı'' olarak tanınan Michael Jackson, 25 Haziranda Los Angeles'taki evinde 50 yaşındayken yaşama veda etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...