'Mini etek' mücadelesinde tazminat kazandı

Kırmızı mini elbise ile okula geldiği için eleştirilere maruz kalan ve üniversiteden atılan genç kız, hukuk mücadelesi başlattı ve tazminat kazandı. İşte Brezilya'da tartışmaların hedefi olan o konu...

06.10.2010 - 11:00

'Mini etek' mücadelesinde tazminat kazandı

21 yaşındaki Geisy Arruda, geçen sene kırmızı bir mini elbiseyle okula gelmiş, diğer öğrencilerin alaylarına ve hakaretlerine hedef olmuştu.

Üniversite, bunun üzerine Arruda'yı "etik ilkeleri, akademik saygınlığı ve ahlakı, göze batan bir şekilde, dikkate almadığı" gerekçesiyle okuldan attı.

Ancak olayın yankıları uzun süre devam etti ve üniversite de bu kararından vazgeçti.

Brezilya eğitim bakanlığı, üniversiteyi hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıkla suçladı. Genç kız da; okuldan atılmanın kendisini küçük düşürdüğünü belirtti.

Olayın büyümesi ile ilgiyi Arruda'nın üzerine topladı. Üniversite yetkilileri de; genç kızın, kendisinin tanınması ve ilgiyi üzerine toplamak için bu durumu bilinçli olarak planladığını savundu.

Ancak genç kız durumu mahkemeye taşıdı.

Öğrencinin avukatları, Geisy Arruda'nın çiğnenen onuru açısından, kararlaştırılan 23 bin 600 dolarlık tazminat miktarını yetersiz bulduklarını ve üniversiteden daha yüksek bir miktar istediklerini belirterek, kararı temyize götüreceklerini söylediler.

Mahkeme, kararlaştırılan tazminat miktarının Arruda'nın uğradığı kayıpları karşılamasına yeteceği gibi, özel bir öğretim kurumu olan Sao Paulo'daki Bandeirante Üniversitesini de mali zorluğa sokmayacak düzeyde olduğunu kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...