Müslüman olan kadına 5 milyon dolar tazminat

ABD'nin dev telekomünikasyon şirketi AT&T, Müslümanlığı kabul eden Hristiyan kadına ayrımcılık yapmaktan 5 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Anadolu Ajansı 05.05.2012 - 13:04

Müslüman olan kadına 5 milyon dolar tazminat

El Arabiya'nın haberine göre mahkeme, şirketin "düşmanca çalışma ortamı" yarattığına hükmederek, Müslümanlığı kabul eden 41 yaşındaki Kansaslı Susann Bashir'e 5 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Jackson Bölge Mahkemesi, teknisyen olarak işe başladıktan 6 yıl sonra, 2005'te Müslümanlığı kabul etmesinin ardından kendisine ayrımcılık yapılmaya başladığı için AT&T'nin Southwestern Bell birimine karşı dava açan Bashir'i haklı buldu.

Şirketi dava ettikten sonra, 2010 yılında işten de atılan Bashir'in avukatı, başını örtmeye başladıktan sonra amirlerinin ve çalışma arkadaşlarının müvekkiline "terörist" gibi isimler taktığını, cehenneme gideceğini söylediklerini, başörtüsü yüzünden hakaret ettiklerini, hatta başörtüsünü çıkarmak isteyen birinin fiziksel saldırısına bile uğradığını belirtti.

AT&T sözcüsü Marty Richter ise kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Sözcü, şirketin mükemmel yazılı politikaları bulunduğunu, bu politikaların izlenmesi halinde böyle durumların olmayacağını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...