18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 96. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Çanakkale'deki törenler, Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen ilk törende, hükümet adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve diğer yetkililer Atatürk anıtına çelenk koydu.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan ve dernek üyeleri, TSK'nın çelenginin konulduğu sırada alkışlar eşliğinde ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'' şeklinde slogan attı.

Azerbaycan'dan gelen bir grup adına da anıta çelenk bırakıldı.

ADD Çanakkale Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necmi Akyalçın, törenin ardından yaptığı açıklamada, Çanakkale Valiliğince, 18 Mart Stadı'ndaki resmi geçit törenine dernek olarak alınmadıklarını söyledi. Bunun kendilerine yazı ile bildirildiğini kaydeden Akyalçın, ''Bu törenleri Atatürk sayesinde yapanlar, ne yazıktır ki bizleri resmi tören kortejine almamaktadır. Atatürkçü düşüncenin onurlu üyeleri olarak, bizi bu işin dışında tutmak isteyenlerin şunu çok iyi bilmesini istiyoruz: Bizi bu törenlere dahil etmemekle, zaferi ve bugünü hiçbir şekilde gölgeleyemezler'' dedi.

Törene, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de katıldı.

Törenlere, 18 Mart Stadı'nda yapılacak etkinliklerle devam edilecek.

İlişkili Haberler


ATA'NIN YOLUNDA 57. ALAY YÜRÜYÜŞÜ
Çanakkale Savaşları'nda şehit olan 57. Alay askerlerinin anısına Tekirdağ'dan Çanakkale'ye düzenlenen yürüyüşe katılan grup, Gelibolu'ya ulaştı. 

Tekirdağ Valiliği, Tekirdağ Belediyesi ve 57. Alay Yürüyüş Komitesi'nin, Çanakkale Savaşı'nda şehit olan 57. Alay askerlerinin anısına, Tekirdağ'dan Çanakkale'ye düzenlediği yürüyüşe katılan 62 kişilik grup, Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Belediye Başkanı Mustafa Özacar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Haki Mutlu ve öteki ilgililer tarafından karşılandı. 

Kaymakam Nazlı, yaptığı konuşmada, grubun, 96 yıl önce bu toprakları bize vatan olarak bırakan ve bu uğurda aziz canlarını feda etmekten çekinmeyen şehitlerin hatıralarını yaşatmak, onların çektiği sıkıntıların çok küçük bir parçasını hissetmek arzusuyla yola çıkıp buralara gelmesinin onur ve gurur verici bir hareket olduğunu söyledi. 

Nazlı, ''Hepinizi kutluyorum. Bu yürüyüşünüzü daha anlamlı kılmak üzere size bir Türk bayrağı hediye ediyorum'' dedi. 

Belediye başkanı Özacar da çok zor kazanılan değerleri korumanın da çok zor olduğunu ifade ederek, ''Sizlerle biz de bir kez daha gurur duyuyoruz. Demek ki bu değerleri koruyacak, sahip çıkacak insanlar geliyor. Geçmişini bilmeyenin, geleceği de olmaz. Hepinizi kutluyorum. Asla geçmişinizi unutmayın'' dedi. Özacar, gruba plaket ve çiçek takdim etti. 

Grup sözcüsü Hikmet Selim Yılmaz ise yağmur altında sürdürdükleri yürüyüşün ardından Gelibolu'ya ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi. 

Yılmaz, ''Kurtuluş meşalesinin yandığı bu güzel topraklarda olmak çok güzel bir duygu. Bunca yorgunluğa değdi. Biz Conkbayırı'nda, Kanlısırt'ta kefensiz ve gölgesiz yatan binlerce şehidimize gölge olmaya gidiyoruz'' diye konuştu. 

Geceyi Gelibolu'da geçiren grup üyeleri, sabah kahvaltısının ardından, Eceabat'a doğru yürüyüşe geçti.

CHP'Lİ GENÇLERDEN ''ATA'YA SAYGI NÖBETİ"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Gençlik Kolları üyesi bir grup genç, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 96. yıl dönümünü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde, ''Ata'ya Saygı Nöbeti''ne başladı.

Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Sivas'ta, Çanakkale Zaferi'nin 96. yıl dönümünde CHP İl Gençlik Kolları Başkanlığı'nın organizesinde ''Ata'ya Saygı Nöbeti'' adlı bir etkinlik düzenlendi. CHP İl Başkanı Cahit Korkut, Gençlik Kolları Başkanı Alpan Polat ve bazı milletvekili aday adaylarının da aralarında yer aldığı yaklaşık 50 kişilik grup, gece saat 23.30 sıralarında Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.

Grup adına basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Korkut, CHP Gençlik Kolları üyesi gençlerin, bugün Atatürk'ün yolunda ve izinde olduklarını göstermek amacıyla ''Ata'ya Saygı Nöbeti'' düzenlediklerini söyledi.

TEKİRDAĞ
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 96. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü, Tekirdağ, Kütahya, Diyarbakır, Eskişehir, Malatya, Gaziantep, Edirne, Karaman ve Aksaray'da törenlerle kutlanıyor. 

Tekirdağ'daki tören, Vali Zübeyir Kemelek, 8. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük ve Belediye Başkanvekili Ali Kılıç'ın şehitlik anıtına çelenk bırakmasıyla başladı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Kemelek Şehitlik defterini imzaladı. 

Kemelek, törende yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşı'nın yakın tarihte tüm dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirterek, Türk milletinin savaşta gösterdiği kahramanlıkları anlattı. 

Konuşmanın ardından törenler, Şehir Mezarlığı'ndaki Şehit Mezarları'nın ziyaret edilmesiyle devam etti. Kemelek ve beraberindekiler, şehit mezarlarına karanfil bırakarak dua etti.
 
KÜTAHYA
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 96. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Kütahya'da etkinlikler düzenlendi. 

Hava Şehitliği'ndeki törende ilk olarak Vali Kenan Çiftçi, İl Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkanı Mustafa İça, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kütahya Şubesi Başkan Vekili Hüseyin Efe tarafından anıta çelenk konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından saygı atışı yapıldı. 

Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığında görevli Hava Piyade Üsteğmen Erdem Güçlüer, törende yaptığı konuşmada, bilinmeyen yerlerde, kefensiz, bazıları da mezar taşı olmadan ama görevini yapmış olmanın huzuru içerisinde yatan kahraman şehitlerin minnet ve şükran duygularıyla anıldığını söyledi. 

Daha sonra, katılımcılar şehit mezarlarını ziyaret etti, kırmızı karanfiller bırakıp dua etti.
 
DİYARBAKIR 
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 96. yıl dönümü dolayısıyla Diyarbakır'da etkinlikler düzenlendi. 

Diyarbakır Hava Şehitliği'nde düzenlenen ilk tören çelenklerin konulması, saygı duruşu, saygı ateşi ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

Törende konuşan 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığında görevli Pilot Üsteğmen Mahmut Coşkun, bugünün Türkiye'nin semalarında, denizlerinde, Malazgirt'te, Kosova'da, Niğbolu'da, Yemen'de, Kafkasya, Çanakkale, Kocatepe, Kore, Kıbrıs, Irak, Hakkari, Van, Şırnak'ta şehit olmanın günü olduğunu söyledi. 

Öğrencilerin şiir okumasının ardından Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Akın Öztürk ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek ile diğer katılımcılar, Hava Şehitliğindeki şehit mezarlarına karanfil bıraktı.
 
ESKİŞEHİR 
Eskişehir'de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Hava Şehitliği'nde tören düzenlendi. 

Törende Valilik, Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Eskişehir Şubesi adına Şehitler Anıtı'na çelenk bırakıldı. 

İstiklal Marşı'nın okunması ve bayrağın göndere çekilmesinin ardından saygı atışı yapıldı. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ahmet Özaydın, komiser Ersin Erdem ve Hava Pilot Kurmay Yüzbaşı Erdoğan Benli günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı. 

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ''Şehitler'' konulu şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
 
MALATYA 
Malatya Valisi Ulvi Saran, ''Canlarını feda edenlerin bu topraklar üzerinde huzur ve barış içinde hayatlarını sürdürmekte olar bizler için ne anlama geldiklerinin şuuru içerisindeyiz'' dedi. 

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Malatya Şehir Mezarlığı'nda tören düzenlendi. 

Malatya Valisi Ulvi Saran, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başlayan törendeki konuşmasında, bin yıldır üzerinde yaşadıkları vatan topraklarının emanetçileri olarak şehitlerin huzurunda olduklarını söyledi. 

Konuşmaların ardından şehitlikler ziyaret edilerek, kabirlere karanfiller bırakıldı.
 
GAZİANTEP 
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Gaziantep Asri Mezarlık ve Yeşilkent Mezarlığı'nda tören yapıldı. 

Gaziantep Asri Mezarlık Şehitliği'nde başlayan ilk tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. 

Daha sonra Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey tarafından şehitler anıtına çelenk konuldu. Saygı atışı yapılması ve Vali Kamçı'nın şehitlik defterini imzalamasının ardından Gaziantep Müftülüğü tarafından şehitler için dua okundu. 

Kurmay Binbaşı Eyüp Şensoy, törende yaptığı konuşmada, Türk tarihinin kahramanlıklarla dolu olduğunu, üzerinde yaşadığımız kutsal vatan topraklarını şehitlerimize borçlu olduğumuzu söyledi. 

Konuşmaların ardından Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve diğer katılımcılar, şehit mezarlarını ziyaret ettiler. Hem mezarlara kırmızı karanfil koydular hem de aileleri ve yakınlarına kırmızı karanfil verdiler. 

Yeşilkent Şehitliği'nde yapılan tören de şehitler için okunan dua ile başladı. Törene katılanlar, şehit mezarlarını ziyaret ederek birer karanfil bıraktılar.
 
EDİRNE 
Edirne'deki işitme engeliler okulunun öğrencilerinin hazırladığı ''Sessiz Çanakkale'' adlı piyes, izleyenleri duygulandırdı. 

Şehit Öğretmen Adnan Tunca İşitme Engeliler İlköğretim Okulu'nun Çok Amaçlı Salonu'nda düzenlenen 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinliğine saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlandı. 

Okul öğretmenlerinden Özhan Özkan günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşları'nın Türk tarihi açısından önemine değindi. 

Konuşmanın ardından, işitme engelli öğrenciler ''Sessiz Çanakkale'' adlı piyeslerini sundular. 

İşaret diliyle sunumlarını yapan öğrencilerin, performansları izleyen velilerin bazılarını duygulandırdı. 

Bu arada, törene katılanlara üzerinde, ''Atalarımız Çanakkale Savaşı'nda sayılı üzüm ve buğday yemiştir'' yazısı bulunan kutu içerisinde üzüm ve buğday dağıtıldı.
 
KARAMAN 
Karaman'da, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle şehitlikte düzenlenen programın kendileri gelmeden başladığını iddia eden şehit aileleri, bu duruma tepki gösterdi. 
Karaman'daki anma günü etkinlikleri, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Jandarma Yüzbaşı Yılmaz Sandal, günün anlam ve önemini anlatan kısa bir konuşma yaptı ve buradaki tören sona erdi. 

Şehitlikte devam eden programda, saygı atışı yapıldı, dua edildi. Karaman Valisi Süleyman Kahraman'ın şehitlik defterini imzalamasının ardından şehitlik gezildi. Programa katılan protokol üyeleri, şehit mezarlarına kırmızı karanfil bıraktı. 

Karaman Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Bayat, şehitlik ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, şehitlikteki programın kendileri gelmeden başladığını iddia ederek, bu duruma tepki gösterdi. 

Bayat, ''Şehit aileleri gelmeden Sayın Valim buradaki töreni başlatıp bitirmiştir. Şehit aileleri sonradan geldi. Sanki bizim şehitlikle hiç ilgimiz yok. Bizi beklemeyeceklerse bundan sonra bizi çağırmasınlar, protokol kendi halinde bayramını yapsın. Demek ki şehit ailelerini istemiyorlar. Biz bunu düşünüyoruz. İstemiyorlarsa açık açık söylesinler'' dedi. 

Şehit babası Mahmut Ak da ''Burası şehitlerin vatanıdır. Bu program şehitler için yapılıyorsa şehitler için buraya gelinecek. En önde de şehit aileleri bulunacak'' diye konuştu.
 
AKSARAY
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Aksaray'da tören düzenlendi. 

İl Jandarma Komutanlığı'ndan Binbaşı Tamer Güdükbay, Aksaray Şehitliği'ne çelenk konulmasıyla başlanan törende yaptığı konuşmada, her yıl 18 Martta, Türk vatanı ve milletinin ebedi varlığı ile devletin bölünmez bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerin anıldığını söyledi. 

Türk milletinin tarihinin altın harflerle yazılmış destanlarla dolu olduğunu ifade eden Güdükbay, ''Bu destanların yazarı Niğbolu'da, Varna'da, Kosova'da, Çaldıran'da, Mohaç'da, Çanakkale'de, Gaziantep'te, Kahramanmaraş'ta, Şanlıurfa'da, İnönü'de, Sakarya'da, Afyon'da bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş kahraman şehitlerimiz ve gazilerimizdir'' dedi. 

Günün anlam ve önemine uygun şiirlerin okunduğu anma töreninde, tüm şehitler için saygı atışı yapıldı. Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu şeref defterini imzaladı. 

Protokol üyeleri, şehit aileleri ve öğrenciler, şehit mezarlarını ziyaret ederek karanfil bıraktı.