Nemrut Dağı, paket tur kapsamına girecek

Malatya Valiliği, dünya kültür mirası kapsamındaki Nemrut Dağı Milli Parkı'nın paket kur kapsamına alınması için çalışma yapacak.

17.08.2011 - 11:59

Nemrut Dağı, paket tur kapsamına girecek

Vali Ulvi Saran, Nemrut Dağı'nın tek başına bir güzergah, gidilebilecek bir turizm noktası olduğu gibi Malatya'nın merkezinde ve diğer ilçelerde bulunan tarihi, turistik ve doğal yerlerin de görülebileceği bir paket içinde değerlendirilebileceğini söyledi.        

Nemrut Dağı'nın, Malatya'daki diğer tarihi bölgelerle birlikte ele alınarak paket tur kapsamına alınması için tur operatörleri ile görüşmeler yapacaklarını aktaran Saran, 'Nemrut Dağı, Malatya'nın diğer turistik noktalarının da dahil edileceği bir kaç günlük bir paket tur kapsamında değerlendirilecek bir yer halinde ele alınmalı diye düşünüyoruz. Aralarında Aslantepe Höyüğü, Darende, Battalgazi, Hekimhan, Akçadağ ve diğer ilçelerdeki tarihi ve turistik mekanların da yer aldığı bir paket çerçevesinde ele alınması için çalışma yapacağız'' diye konuştu.       

Malatya Nemrut Dağı arasındaki yolun da tarihi ipek yolu güzergahında bulunduğunu belirten Saran, bu güzergahtaki Selçuklu döneminden kaldığı bilinen 8 hanın çoğunun toprak altında ya da yıkıldığını söyledi. Saran, tarihi hanların kazı ve restorasyon çalışmalarını yapacaklarını belirtti.       

Saran, ''Bunları adım adım gün ışığına çıkararak ulaşım güzergahını tarihi çekim noktaları haline getirmeye çalışıyoruz'' dedi.        

Yaygın beldesinde bulunan Sevserek Han'ın kazısını yaptıklarını ve gün ışına çıkardıklarını anlatan Saran, şu bilgileri verdi:       

''Han şu anda projelendiriliyor. Röleve ve restorasyon projeleri tamamlandıktan sonra da restore edilecek. Bundan sonraki aşamada da diğer hanların restore edilmesi amaçlanıyor. Yine Nemrut yolu üzerindeki Büyüköz ve Yandere köyünde özgün taş yapı evler var. Köy evleri statüsünde olmakla birlikte oldukça sade, dikkat çekici yapılar var. Bunları da doğal yapılarına uygun olarak olabildiği kadar korumayı amaçlıyoruz. Sahiplerine gerekli desteği vererek bu yerlerin ele alınmasını ve dikkati çeker birer görsel konuma getirilmelerini arzu ediyoruz. Güzergah üzerinde ne varsa onları geliştirmek amacındayız.''
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...