Nicolas Cage suçla mücadele edecek

Amerikalı oyuncu Nicolas Cage, BM Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Bürosunun iyi niyet elçisi oldu.

Anadolu Ajansı 05.12.2009 - 09:55

Nicolas Cage suçla mücadele edecek

Birleşmiş Milletler Gazeteciler Derneği'nin (UNCA) yıl sonu yemeğinde BM'nin ''küresel adalet'' alanında iyi niyet elçisi seçilen Nicolas Cage'e BM Gazeteciler Derneği de ''İnsani Faaliyetlerinden dolayı 2009'un Küresel Vatandaşlık'' ödülünü verdi.

Cage, BM merkezinde düzenlenen programa eşi Alice Kim Cage, ağabeyi Marc Coppola ve 19 yaşındaki oğlu Weston Coppola Cage ile birlikte katıldı. Cage'e UNCA'nın ödülünü BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, iyi niyet elçisi madalyonunu ise UNODC'nin başkanı Antonio Maria Costa takdim etti.

Genel Sekreter Ban gecede yaptığı konuşmada, geceyi düzenledikleri için BM'ye akredite gazetecilere teşekkür etti ve gazeteciliğin son derece önemli bir meslek olduğunu belirtti.

Ban, aktör Nicolas Cage'in hayranlarından olduğunu da ifade ederek gülümsedi ve aktörün en favori filminin ''Moonstruck'' (Genel Sekreterin isminin İngilizce yazılışı Moon) filmi olduğunu söyledi. Cage'in Güney Kore'de eşinin de Güney Kore asıllı olması nedeniyle ayrıca sevildiğini anlatan Ban, uyuşturucu ve suçla mücadele konularında insani faaliyetlerde bulunan Cage'i tebrik etti.

ÇOCUK ASKERLER, UYUŞTURUCU, FUHUŞ...
Ünlü oyuncu da gecede yaptığı konuşmada, çocuk askerlerden şiddete maruz kalan kadınlara, uyuşturucu kurbanlarından fuhuşa itilen genç kızlara kadar dünyada pek çok yardım edilmesi gereken insan bulunduğunu belirtti. Bu suçlarla mücadelede ve batağa saplanan insanları kurtarmada küresel işbirliğinin önemine dikkat çeken Cage, 2010 yılında BM'nin Organize Suçlarla Mücadele Sözleşmesinin 10. yıl dönümü olacağını da belirtti.

''Organize suçlar sınır aşıyorsa o zaman güvenlik güçleri de suçu engellemek için sınırları aşmalıdır'' diyen Cage, hem UNODC'ye hem de UNCA'ya kendisini onurlandırdıkları için teşekkür etti.

Cage, ''Küresel adalet gereği üzerinde durup UNODC'nin yapmakta olduğu iyi işleri kamuoyuna duyuracağım'' dedi.

SİYAH BEYAZ BİR RÜYA...
Cage sözlerinin sonunda ise 5 yıl önce gördüğü siyah-beyaz bir rüyadan söz ederek rüyasında güzel spor bir araba gördüğünü ve BM'nin göreve giderken uçak kazasında ölen 2. Genel Sekreteri Dag Hammarskjöld'ün yanında belirdiğini anlattı. Cage, merhum genel sekreterin kendisine ''Araba iyi tabii, ama bunları denemeye ne dersin?'' diyerek kendisine BM işaretli uçakları gösterdiğini anlattı.

45 yaşındaki aktör gece boyunca ciddiyeti ve alçak gönüllüğüyle dikkat çekerken, kendisiyle gece boyunca fotoğraf çektirmek isteyen hayranlarını kırmadı.

Bu arada Genel Sekreter Ban, MTV müzik kanalının başkanı William Roedy'e de UNCA'nın yılın küresel vatandaşı ödülünü takdim etti. Ayrıca programda UNCA tarafından başarılı BM gazetecileri de ödüllendirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...