O bir uçak, o bir tren, o bir at

Çin'de gösteri sanatı ustalarının temsilcilerinden Çıng ailesinin son üyesi Çıng Ciaçiang kuş sesinden, uçağın kalkışına birçok sesi taklit edebiliyor.

Anadolu Ajansı 20.10.2009 - 13:19

Çin'in gösteri dünyası ve taklit sanatının temsilcilerinden Çıng ailesinin son üyesi Çıng Ciaçiang, kuş seslerinden, atların dörtnala koşmasına, uçak kalkışından, tren sesine kadar 100 farklı sesi taklit edebiliyor. Çin gösteri dünyasında uzun bir geçmişe sahip olan ve tanınan Çıng ailesi, şimdiye kadar Çin liderlerinden, Charlie Chaplin'e kadar çok sayıda önemli kişiye gösteriler sundu.

Pekin Sanat Topluluğu üyesi ve 30 yıldan uzun süredir profesyonel taklit sanatçısı olan Çıng, dilinin kalın olmadığını, dolayısıyla her yöne hareket ettirebildiğini, ancak bir gösteride 30'dan fazla taklit yapamadığını söyledi. Çıng ayrıca diline kramp girdiğinde bütün vücudunun acı çektiğini de ekledi.

Bu yeteneğin bir aile geleneği olduğunu ve 100 yıldan uzun süredir nesilden nesile aktarıldığını belirten Çıng, taklitçiliğin tüm inceliklerini çocukluğundan beri babasından öğrendiğini kaydetti.

Çıng, kendisinin çocuğu olmadığını belirterek, "Ben de yeteneklerimi ve taklitçiliğin inceliklerini sanat okullarındaki öğrencilere aktarıyorum" diye konuştu.


"ARTIK KİMSE SES SANATÇISI OLMAK İSTEMİYOR"
Diğer geleneksel Çin sanatçılarının aksine, Pekin'in simgelerinden biri olan "Laoşı Çay Evi"nde düzenli gösteriler sergileyen Çıng, her gösterisinde salonu dolduruyor. Gösterilerinin kalabalık olmasına rağmen, insanların kariyer tercihlerinin farklı olduğunu dile getiren Çıng, "Artık insanlar üniversitelerde eğitim alarak güzel işlere sahip olmak istiyor. Dolayısıyla ses taklitçiliği sanatıyla ilgilenen kişi sayısı çok azaldı" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...