Şehit yakınları, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde de şehitlerini ziyaret ederek dualar okudu. 

Edirnekapı Şehitliği'ne sabahın erken saatlerinde gelmeye başlayan aileler, oğullarının mezarlarını suladı, çiçekler koydu ve dua etti. Bazı şehit yakınları, mezar taşlarındaki fotoğrafları öperek, hasret gidermeye çalıştı. 

Elazığ Karakoçan'da 1994 yılında şehit olan Jandarma Başçavuş Dursun Bakan'ın annesi Hanım Bakan, oğlunun fotoğrafına bakarak, ''Asker anasıyım diye seviniyordum, şimdi şehit anasıyım. Kurban olurum sana'' diye konuştu. 

Hanım Bakan, ''Her gün kapıyı açtığımda kimseyi göremeyince yüreğim parçalanıyor. Oğlumu bir türlü unutamadım. Buraya gelerek teselli buluyorum'' dedi. 

"OĞLUN GELDİ ANNE"
Hanım Bakan'ı gören şehitlikte görevli askerler, ''Oğlun geldi anne'' diyerek Hanım Bakan'a sarılıp elini öptüler. Bu durum karşısında duygulanan şehit annesi, gözyaşlarını tutamadı. 

Hakkari Çukurca'da mayına basarak şehit düşen Jandarma Komando Onbaşı Sedat Karaçor'un annesi Zeliha Karaçor da oğlunun kabrini her zaman ziyaret ettiğini belirterek, ''Allah evlat acısını kimseye vermesin. Biricik oğlumu vatan uğrunda kaybettim. Vatan sağ olsun ama şehitler artık bitsin istiyoruz. Her defasında bir annenin daha ciğeri yanıyor. Ateş düştüğü yeri yakıyor'' diye konuştu.
 
Şehit mezarlarının hepsinin Türk bayraklarıyla süslendiği Edirnekapı Şehitliği'nde mezar taşlarına tespihler ve muskalar da asıldığı görüldü. 

Ziyaretçilere kolonya ve lokum ikram eden görevli askerler, ziyaret edilmeyen şehit kabirlerini kendileri sulayıp temizledi. 

Bu arada, şehitliğe gelen Kore Gazisi Mehmet Ali Borçbitiren de mezarları ziyaret ederek, dua okudu. Kore Savaşı'na 9 arkadaşıyla gittiğini, 6'sını şehit verdiklerini anlatan Borçbitiren, ''Allah evlatlarımızı düşmanlardan esirgesin'' dedi.