Öğretmen 'hizmetli' oldu

Samsun’un Ladik ilçesinde yaşayan matematik öğretmeni Kamil Ertaş, hizmetli olarak girdiği okulda öğretmen olmayı hayal ediyordu ama Milli Eğitim Bakanlığı kurum içi atama yönetmeliğine son verince hayaline kavuşamadı. Şimdi ise ders anlatmayı hayal ettiği sınıfları temizliyor.

21.10.2014 - 20:19

Öğretmen 'hizmetli' oldu

Samsun’un Ladik ilçesinde 27 yaşındaki Kamil Ertaş, üniversite okurken KPSS’ye girip hizmetli kadrosu ile çalışmaya başladı. Çalışarak yüksek öğrenimini sürdüren Ertaş, matematik öğretmeni olarak mezun oldu.

Kurum içi atama ile öğretmenlik mesleğine geçmeyi planlayan Ertaş’ın hayali, bakanlığın bu yönetmeliği kaldırması ile suya düştü. Ladik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde hizmetli olarak çalışan Ertaş, öğretmen olabilmek için bu yıl girdiği KPSS’den ise yeterli puanı alamadı.

Kamil Ertaş, 2005 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliğini Bölümü’nü kazandı.

Eğitimine başlayan Ertaş, 2008 yılında ekonomik sorunlar ile karşılaşırken ortaöğretim mezunları için açılan KPSS’ye girdi. 93 puan alan Ertaş, 2009 yılı Şubat ayında Erzurum Yakutiye Hava Meydanları 75’inci Yıl İlköğretim Okulu’na hizmetli olarak atandı.

Çalışmayı sürdürürken eğitimine devam eden Ertaş, 2012 yılı Haziran ayında matematik öğretmeni olarak mezun oldu. Aynı yıl Kasım ayında doğduğu Samsun’un Ladik İlçesi’ne tayin oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurum içi ve kurumlar arası öğretmen atamasıyla öğretmen olmayı hayal eden Ertaş, başvuru için hazırlanırken bakanlık bu yöntemde öğretmen atamalarını kaldırıldı. Böylece Ertaş’ın öğretmen olma beklentisi yok oldu.

Öğretmen odası yerine hizmetli odasında oturan, ders verme yerine okulda paspas yapan Kamil Ertaş, öğrencileri gördükçe kahrolduğunu söyledi. Kurum içi atama nedeniyle 2012 yılında KPSS’ye girmediğini bu yıl hazırlanamadan girdiği KPSS’de 60 puan aldığını belirten Kamil Ertaş, şöyle konuştu:

"Üniversite okurken ailemdeki ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalışmam gerekti. Babam işçi emeklisi, annem ev kadını. 4 kardeşiz. Ablam da beden eğitimi öğretmenliği mezunu. 8 yıldır atama bekliyor. Ailedeki ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalışmam gerekiyordu.

Okurken sınava girdim ve hizmetli olarak işe başladım. Ekmek parası kazanmam gerekiyordu. Çoğunlukla okullarda hademe olarak çalıştım. Öğretmen olacaksın, diploman olacak ama öğretmenlik yapamayacaksın, okulda hademelik yapacaksın. Ders anlatmak yerine tuvalet temizleyeceksin. Bu durumu duygusal olarak ifade etmek mümkün değil."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...