Ömrünün yarısını bu katedrale verdi

İspanya'nın başkenti Madrid'in Mejorada del Campo ilçesinde yaşayan 84 yaşındaki Justo Gallego Martinez, Katolik inancına o kadar bağlı ki 84 yıldır bir başına başladığı katedral inşaatına devam ediyor...

Anadolu Ajansı 25.12.2009 - 14:00

Ömrünün yarısını bu katedrale verdi

İspanya'nın başkenti Madrid'in Mejorada del Campo ilçesinde yaşayan 84 yaşındaki Justo Gallego Martinez, Katolik inancına bağlılığını göstermek için tek başına başladığı katedral inşaatını 48 yıldır sürdürüyor.

Gallego, gençliğinden beri hep dindar olduğunu ve din adamı olmak için girdiği manastırı tüberküloz hastalığına yakalanmasından dolayı bıraktığını anlattı.

Köyüne geri döndüğünde ailesine ait 20 bin metre karelik arazi içinde, 1961 yılından bu yana bir katedral inşa etmeye çalışan Gallego, hiçbir inşaat izni olmamasına rağmen geçen 48 yıl boyunca yaklaşık 8 bin metre karelik alana bir yapı oturttu ve bunun katedral olarak tanınıp resmen İspanya'nın kültürel mirası kabul edilmesini başardı.

Kendisinin çabalarını "delilik" olarak görenlere "Onlar beni tanımıyorlar" diye cevap veren Gallego, Hz. İsa'nın sevgisini her zaman yanında hissettiğini ve 48 yıldır pazar günleri hariç haftanın her günü, bazen sabah 03.00'den itibaren katedrale gelip çalıştığını ifade etti.

İnşaatta kullanılan demir, kiremit ve kum gibi malzemeyi diğer inşaatların artıklarından toplayarak veya gelen bağışlarla temin eden Gallego'nun inşaat veya mimarlıkla ilgili hiçbir eğitimi bulunmuyor. "Katedral, kale veya dünyadaki önemli yapıtların inşaatı hakkında kitapları okudum" diyen Gallego, kağıt üzerinde hiçbir plan veya projesinin bulunmadığını söyledi.

Dış yapıyı büyük ölçüde bitiren, ancak eseri tamamlamak için daha çok zamana ihtiyacı olan Gallego, "Benim için katedralin herhangi bir bölümünün önce veya sonra bitmesi önemli değil. Bunu bitiremeden ölebilirim de, ama her şekilde ben memnunum" dedi.

"AZİZ OLMAK İSTEMEK SUÇ MU?"
"Ben konuşmayı sevmiyorum, zaten benim hayatımı bilenler ve katedrali görenler ne olduğumu anlıyor" diye devam eden Gallego, öldüğü zaman tek istediğinin "iyi bir Hristiyan" olarak hatırlanmak olduğunu söylüyor. "Kendini bu kadar dine veren biri aziz olur" yorumuna, "Sen aziz olmak istemez misin? Herkes ister. Aziz olmak istemek bir suç mu?" cevabını veren Gallego, yaptığı katedrali İspanya ve Papaya hediye etmek istediğini söyledi.

84 yaşında olmasına rağmen çok dinç ve çalışkan olduğu gözlenen Gallego, "Normalde vejetaryenim, ama bu kadar çalışınca iskelet gibi oldum ve güçlü olmam için artık et de yiyorum" diye anlattı. Kız kardeşiyle birlikte yaşayan Gallego, ailesinden hep destek gördüğünü, ancak son dönemlerde karşı çıkanların olduğunu belirterek, "Maddi yardımı kesince bana karşı olmaya başladılar! Biraz kıskançlık var, ama bunlar ailevi konular" diye konuştu.

Bu arada, 48 yıldır süren inşaatın son yıllarda dünya basınının ilgisini çekmesiyle uluslararası alanda da tanınmaya başlayan Gallego, Avrupa'nın birçok yerinden genç Hristiyan dindar grupların katedralin inşaatında kendisine yardımcı olmak için geldiğini kaydetti. Oldukça dindar bir Katolik olan Gallego, Müslümanlar hakkında sahip olduğu ön yargıları dile getirmekten kaçınmazken, "Türkiye'den de gelip yardım etmek isteyen olursa kabul eder misin?" sorusuna, "Geleni geri çevirmek olmaz, ama dikkatli olmak lazım, iyi Müslümanları kabul ederim" cevabını verdi.

REKLAM FİLMİNDEN KAZANDIĞINI KATEDRALE YATIRDI
İspanya Katolik Kilisesi, Mejorada del Campo Belediyesi veya bölge insanının yardımları dışında finansman sağlamak için katedrali ziyaret edenlerden de yardım isteyen Gallego, ayrıca ünlü bir firmanın reklam filminde oynamasından dolayı kazandığı parayı ya da hayatı ve katedralle ilgili bastırdığı kitaplardan gelen gelirleri de inşaat için harcıyor.

Halen yanında iki kişi çalıştıran ve birine günde 200 avro, diğerine 50 avro ödeyen Gallego, inşaat süresince en çok "Vatikan kubbesi" olarak tanımladığı yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki kubbeyi yaparken zorlandığını söyledi.

Öte yandan, Mejorada del Campo Belediyesi tarafından, turizm tanıtım amacıyla resmi internet sitesine de konulan katedrale son yıllarda çok ziyaretçi geldiğini ifade eden Gallego, "Buraya gelip beni ve inşaatı görüp heyecanlanan ve ağlayan çok kişi oldu" dedi. Gallego, 2010 yılından beklentisini ise "Benim için en büyük hediye katedralin bitirilmesine yardımcı olmaktır" diye açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...