'Osmanlı Haremi' sertifika programına girdi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Osmanlı İmparatorluğu’nda Tanzimat öncesi dönemin Harem hayatını önde gelen tarihçilerin anlatımıyla yeni bir sertifika programında anlatıyor.

Haberler 11.04.2012 - 17:17

'Osmanlı Haremi' sertifika programına girdi

Osmanlı Haremi’ni günümüze ulaşan oryantalist söylemler yerine gerçekçi bir bakış açısıyla anlatan program 14 Nisan’da Santral Kampüsü’nde başlıyor.

BİLGİ Eğitim, Osmanlı İmparatorluğu’nun Tanzimat öncesi dönem Harem hayatını önde gelen tarihçiler ve akademisyenler eşliğinde tarih meraklıları ile buluşturuyor. Osmanlı padişahları ve harem üzerine yapılan araştırmalardan, Saraylı Cariyeler’e, Harem Ağalığı’ndan, Harem’de kadının yeri ve 18-19. Yüzyıl’da saraylı kadınların kıyafetlerine uzanan tüm konu başlıkları iki ay sürecek sertifika programında konuşulacak.

Program koordinatörlüğünü İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Suraiya Faroqhi’nin yaptığı programda Hülya Tezcan, Irvin Cemil Schick, Betül İpşirli Argıt, Yıldız Yılmaz Karakoç, Necdet Sakaoğlu ve Hayri Fehmi Yılmaz ders verecek isimler arasında yer alıyor.

NTV Tarih’in desteği ile oluşturulan programda Osmanlı Haremi konusunda ufuk açan çalışmalar, Osmanlı harem hayatını ve bu yaşam tarzını incelikli biçimde öğrenmek isteyen tarih meraklılarını bekliyor.

Dersler Cumartesi günleri 14.00 ve 16.00 saatleri arasında Santral Kampüsü’nde, uygulamalı dersler ise NTV Stüdyoları ve Topkapı Sarayı’nda yapılacak.

14.Nis Osmanlı padişahları ve haremleri konusunda yapılan araştırmalar Suraiya Faroqhi 14.00
14.Nis 18 - 19.yüzyıl Osmanlı Hareminde Saraylı Kadının Terzileri ve Giysileri Hülya Tezcan 16.00
21.Nis Harem ve İslam Toplumlarında Toplumsal Cinsiyetin Inşası İrvin C. Schick 14.00
21.Nis Sarayli Cariyeler ve Hayatları Betül İpşirli Argıt 16.00
28.Nis Saray Haremi ve Cariyeler Necdet Sakaoğlu 14.00
28.Nis Hadım Köleden Harem Ağalığına: Osmanlı Sarayındaki Harem Ağaları Yıldız Yılmaz Karakoç 16.00
05.May Topkapı Sarayı Harem Dairesi (Uygulamalı Ders) Hayri Fehmi Yılmaz 11.00

Sayfa Yükleniyor...