Paralı turist, 'Her şey dahil'i çok sevdi

Eleştirilere neden olan "Her şey dahil sisteminin" Türkiye için önemini vurgulayan Bakan Günay, ''Ben bu sisteme minnettarım çünkü bu kadar insanı getirdi. Bu sistemin içini ne kadar iyileştirirsek o kadar paralı turisti ülkemizde ağırlayacağız'' dedi.

26.11.2010 - 11:32

Paralı turist, 'Her şey dahil'i çok sevdi

Turistin iyi yemek, temiz yatak ve düzgün turlarla Türkiye'den memnun ayrılmasının sağlanması gerektiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, şöyle konuştu:    

''Turist ülkesine döndüğünde 100 doların içinde güzel yemekler yediğini, iyi turlara katıldığını anlatıyor ve benim reklamımı yapıyor. Ben de her şey dahil sayesinde 30 milyon turiste doğru gidiyorum. Bizim kişi başı yüksek rakamlara satılan otellerimiz var, ziyaretçilerimiz buralara da gelmeye başlıyor. Bu sistem bir tanıtım aracı aynı zamanda. Bu işi iyi taşırsak, her şey dahilin içini iyi doldurursak kaliteyi düşürmezsek, daha iyi bir duruma doğru gideceğiz.

'HER ŞEY DAHİL'E 20 MİLYON TURİST GELECEK
Ülkemize gelen ziyaretçilerin 15-20 milyonu yine her şey dahille gelenler, 5-10 milyonu da maddi geliri üst düzey turist olacak. Türkiye artık turizmini kaliteli bir hale getirecek olan alt yapıyı yeni kurmaya başladı. Ben her şey dahile minnettarım çünkü bu kadar insanı getirdi. Bu sistemin içini ne kadar iyileştirirsek, o kadar paralı turisti ülkemizde ağırlayacağız. Hedef ve reklam kitlemizi ona göre yönlendirmeye başladık.''
      
''MÜZE VE ÖREN YERLERİMİZ YENİ YENİ TOPARLANMAYA BAŞLADI''
Türkiye'nin şimdiye kadar turiste satacak ürününün olmamasından yakınan Günay, ''Biz turiste satacak ürünü 3 yıldır üretmeye başladık. Müzelerimizi adam etmeye başladık. Yeni bakan olduğumda bir müzeye giriyordum, öfkeyle çıkıyordum. İki yıldır Bilkent'le Bilintur'la bir anlaşma yaptık. İspanyol, İtalyan danışmanlığıyla çalışıyorlar. Ben şimdi onlardan aldığım objeyi çok keyifle arkadaşıma, yabancıya hediye ediyorum, vitrimine koyuyorum. Hem de çok ciddi para kazanıyorum'' dedi.        

Müze ve ören yerlerinin yeni yeni toparlanmaya başladığına işaret eden Günay, TÜRSAB ile yaptıkları anlaşmayla gişelerde dijital sisteme geçmeye başladıklarını anlattı.

Gişelere turnikeler yaptıklarını, bütün gişelerin merkezi olarak kontrol edilebileceğini belirten Günay, şunları kaydetti:      

''Eskiden gişeden kaçak adam geçirenler şimdi benim ortağım oldu, artık gişeden kaçak adam geçmeyecek. Gişeyi kontrol edecek çünkü bana ciddi bir kar garantisi taahhütleri var. Onu elde etmek için bir tek adamı geçirmeyecekler oradan ve ben daha çok gelir elde edeceğim. Müzelerimiz kaderine terk edilmiş vaziyetteydi, Perge'de bu yıl sadece bir ot temizliği yaptık bambaşka bir hale geldi. Yıllardır bakılmamış.      

Topkapı Sarayı'nın içinde Aya İrini'ye giderken sol kolda karanlık bir bina vardı. Bu nedir dedim, lojman dediler ama pislik içinde. Bahçeye doğru girdim arka bahçede 5 tane gece kondu vardı. Topkapı Sarayı'nın avlusunda Aya İrini'nin arkasında 5 gecekondu vardı ve kokuyordu. Gecekonduları boşalttık, TÜRSAB'la bir anlaşma yaptık. Şu anda orada İstanbul'un en nezih lokantalarından biri var. Ben bir kuruş para harcamadım, gelir elde ediyorum. İstanbul'un ve Topkapı'nın şu anda en mutena mekanlarından biri ortaya çıktı.''
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...