Parkta ölüme açık davetiye

Yerli yabancı binlerce turistin her gün ziyaret ettiği Sultanahmet Parkı'nda tedbirsizce açıkta bırakılan kablolar ölüme davetiye çıkartıyor.

08.09.2011 - 08:55

Parkta ölüme açık davetiye

Sultanahmet Meydanı’nda yaz başından beri zemin kaplaması ve peyzaj çalışmaları yapılıyor.

İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı destekli İstanbul Büyükşehir Belediyesi kontrolörlüğünde sürdürülen çalışmalar esnasında parkın ışıklandırma direkleri söküldü.

Sökülen direklerin altından çıkan elektrik kablolarının bulunduğu yere, üzerinde ‘‘Ölüm tehlikesi’ yazan kukalar kondu. Bunun dışında hiçbir önlem alınmadı. Bu kukalar da zamanla devrildi, zarar gördü. Şimdi elektrik yüklü kabloların açıkta olduğu parkta insanlar tehlikenin farkında olmadan geziyor.

GEÇEN YIL BAŞLADI
‘Sultanahmet Meydanı Zemin Kaplama ve Peyzaj Rehabilitasyon Bakım ve Onarımı’ inşaatı geçen yıl ağustos ayında başladı. Toplam maliyeti 7 milyon 197 bin lira olan proje kapsamında 45 bin 772 metrekarelik sert zemin, 12 bin metrekarelik yeşil alan düzenlemesi yapılması planlandı. Bu yıl mayıs ayında bitmesi gerekirken Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun itirazları ve meydandaki insan trafiği gibi nedenlerle çalışmalar uzadı. Sultanahmet Camii önündeki meydanda çalışmalar bitti. Ayasofya Müzesi önü ve Sultanahmet Parkı’ndaki çalışmaysa sürüyor.

SADECE TÜRKÇE UYARI
Çalışmalar devam ederken yaz başında parkın içindeki ışıklandırma direkleri proje kapsamında söküldü. Elektrik kaçağına karşılık da sökülen direklerin yerlerine sarı renkte ‘kuka’ kondu. Kukaların üzerine de bölgede yabancı turist sayısı çok fazla olmasına karşın sadece Türkçe ‘Ölüm Tehlikesi’ yazıldı. Işıklandırma direklerinden kalan kabloların uçları bantlandı, üzerilerine plastik borular geçirilerek park ziyaretçileri sözde koruma altına alındı.

Ancak aradan geçen zaman içinde kukalar yerlerinden sökülerek kablolar açığa çıktı. Bazılarındaysa kukalar devrilerek uyarı vazifesini yerine getiremez hale geldi. Şimdi açıkta kalan kablolar ölüme davetiye çıkarıyor.

Şirketin şantiye sorumlusu olduğunu söyleyen, ismini vermeyen mühendis Radikal’in soruları üzerine şunları söyledi:

‘‘Sarı kukaları süs olsun diye koymadık. Daha nasıl önlem alabiliriz. Açığa çıkan o kablolarda elektirik yok.”

ÖLÜM BANKI!
Radikal'in haberine göre; İsveçli bir çift parkın içindeki bankta oturmuştu ve yanı başında ‘Ölüm Tehlikesi’ yazan kukanın ne olduğundan habersizlerdi. Üzerinde ‘Ölüm Tehlikesi’ yazdığını öğrendiklerinde ‘‘Kamera şakası mı? İnanılır gibi değil” diyerek parkı hızla terk ettiler.

ARKALARINA BAKMADAN UZAKLAŞTILAR!
Uyarılar sadece Türkçe yazıldığı için yabancılar durumun farkında değil. Bazıları hemen yanı başındaki ölüm tehlikesinden habersiz bankta ya da yerde tam da kukaların yanında oturuyor. Katar’dan gelen bir turist kafilesi ‘ölüm saçan’ kukanın yanında hatıra fotoğrafı çekiyordu. Hiç bir şeyden haberi olmayan aile fonda Ayasofya ile birlikte seyahatlerini ölümsüzleştiriyordu. Hatta ailenin ortanca ferdi ayağının birini de kukaya koymuştu. Turist aileye uyarı amacıyla konan sarı kukanın ne olduğunu sorduğumzda şaşkınlıkla yüzümüze baktı. Kukanın üzerinde ne yazdığını okumaya çalıştı. Kendisine kukanın üzerinde ‘Ölüm Tehlikesi’ yazdığını söylediğimizde ailesi ile birlikte parktan hızla uzaklaştı.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...