Prens Charles'tan  Darwin kutlaması

İngiliz tahtının veliahtı Prens Charles ve eşi Camilla, Evrim teorisinin ve modern biyolojinin kurucusu İngiliz bilim adamı Charles Darwin'in istasyonunun bulunduğu Galapagos Adaları'nı ziyaret etti.

Anadolu Ajansı 17.03.2009 - 17:54

Ünlü ve tartışmalı natüralistin doğumunun 200. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Orta Amerika ülkesi Ekvador'a bağlı Galapagos Adaları'ndaki ulusal park ve Darwin'in Puerto Ayora'daki bilimsel istasyonu gezen Prens Charles, ulusal parkın bizzat kendi koruması altında olduğunu açıkladı.

2008'de 173 bin turist çeken ve son 20 yılda turist sayısı 4'e katlanan bölgenin eşinin benzerinin bulunmaması yüzünden biyolojik çeşitliliğinin korunmasının önemine işarat eden Prens Charles, "Cidden çok zor, turizmi, yerel ekonomiyi ve buraya gelip yaşamak ve çalışmak isteyen insanları ne yapacaksınız. Sadece burada değil bütün dünyada aynı sorun var" diye konuştu.

Prens Charles, ayrıca bir dev Galapagos kaplumbağası yetiştirme merkezinde "Williams" adı verilen bir bebek kaplumbağayı sevdi.

Çıktığı Güney Amerika turu çerçevesinde Şili ve Brezilya'yı ziyaret eden ve Pazar günü Ekvador'a gelen Prens Charles, bu ülkenin 1000 km. açığında yer alan ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun dünya mirası listesinde 1979'dan beri yer alan Galapagos Takımadaları'nda Ekvator Çevre Bakanı Marcela Aguinaga ile de görüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...