Rugby Milli Takımı kuruluyor

Göğüs göğüse mücadele edecek güreşçiler aranıyor!

Haberler 18.08.2010 - 16:01

Rugby Milli Takımı kuruluyor

Rugbynin 2016 Olimpiyatları'ndan itibaren olimpik branş kabul edilmesi üzerine harekete geçen Gençlik ve Spor Genel Müdürü (GSGM) Yunus Akgül, "milli takım" kurulması için yardımcısı Mehmet Kocatepe'yi görevlendirdi.

Kocatepe, bu sporda Avrupa Şampiyonu unvanına sahip Gürcistan'da bir takım incelemelerde bulundu ve bir rapor hazırlayıp GSGM'ye sundu. Ve bu rapor doğrultusunda uygun sporcu adayları arayışı başladı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; "Gürcistan'ın kadrosunda altı eski güreşçi vardı. Onları görünce bizim de bu sporda başarılı olacağımıza inandım" diyen Kocatepe, aradıkları sporcuların özelliklerini şöyle anlattı:

İŞTE ARANAN ÖZELLİKLER
"Gürcistan takımında ortada omuz omuza mücadele veren oyuncuların neredeyse hepsi eski güreşçiydi. Bu yüzden sporcu aramasında önceliği eski güreşçilere verdik. Göğüs göğüse mücadele edecek güreşçilerin yanı sıra, 100 metreyi 13-15 saniyede koşacak oyuncuların yer aldığı kanat bölgesi için atletizm, ayak şutu için futbol, el şutu için de hentbol altyapılı sporcuların araştırmasına başladık. Antrenmanların bir bölümünde sporcularımıza basketbol oynatıyoruz. Bu idmanlarda faulün her çeşiti; vurmak, tutmak, yerde ezmek dahil her şey yaşanıyor. Güreşçilerimiz arasında bu sporu yapmak isteyen; 100 metreyi 13 saniye civarında koşacak, 74-100 kilo arasında güçlü vücutlu, hareketli sporcuları seçip 2016 Olimpiyat kadromuzu oluşturacağız. Türkler'in genlerinde olan mücadele, hırs ve çarpışma bu sporda var. Rugby Türk insanının yapısına çok uygun bir spor olduğu için olimpiyatlara gitme noktasında bir çok takım branşından daha avantajlı olduğunu görüyorum." 

Sayfa Yükleniyor...