Sanal alemin en popüler çocuğuna yardım eli, internetten geldi

"Success Kid" isimli fotoğrafıyla sanal alemde meşhur olan Samy Griner, babasının böbrek nakli için ihtiyaç duyulan paranın toplanmasını sağladı.

ntv.com.tr 16.04.2015 - 11:36

Sanal alemin en popüler çocuğuna yardım eli, internetten geldi

Şu anda 8 yaşında olan ve Florida’da yaşayan Samy Griner’ı insanlar annesinin Flickr’a yüklediği fotoğrafıyla tanıdı. Fotoğrafta avucunda kum tutan minik Samy bir fenomen haline geldi. Fotoğraftaki mimiklerinden sanki bir başarı elde etmişcesine bir duruşu olan minik Samy'yi internet alemi bundan sonra "success kid” (başarılı çocuk) adıyla tanıdı ve internet literatüründeki yerini aldı.

İnternetin en büyük kullanıcı kitlesine sahip sitelerinden Reddit, Samy’nin fotoğrafıyla belki de binlerce photoshop çalışması yaptı.

"Success kid" bu kez de babası adına başlatılan yardım kampanyasıyla gündeme geldi. Samy’nin 39 yaşındaki babasının böbrek rahatsızlığı ortaya çıktı ve böbrek nakli olması için 75 bin dolarlık bir paraya ihtiyaçları olduğu ortaya çıktı. Samy’nin annesi bu parayı karşılayamayacakları için internetten bir yardım kampanyası başlattı. Kampanyanın amacı 75 bin dolar toplamaktı. Reddit forumu kullanıcıları bu kampanyadan haberdar olunca kollektif olarak kampanyaya el attı ve 7 gün içinde toplanan para 100 bin dolara yaklaştı.

Reddit kullanıcıları bu davranışlarıyla büyük takdir topladı ancak bu onların ön ayak olduğu ilk yardım kampanyası değil.

2013 yılında Los Angeles Çocuk Hastanesi’nde tedavi gören 2 yaşındaki kanser hastası Hazel Hammersley’nin odasının penceresine asılan “lütfen 4112 numaralı odaya pizza gönderin” yazısının fotoğrafı sitede paylaşılınca kullanıcılar minik çocuğa adeta pizza yağdırdı.

Öyle ki hastane “4112 numaralı odaya artık pizza göndermenize gerek kalmadı, cömertliğiniz ve yardımseverliğiniz için çok teşekkürler” şeklinde resmi bir açıklama yayınlamak zorunda bile kaldı.

REDDIT HAKKINDA

Aylık tekil kullanıcı sayısı 174 milyon olan ve 2005 yılında kurulan Reddit Alexa’nın ölçümlerine göre dünyanın en çok ziyaret edilen 24., ABD’nin ise en çok ziyaret edilen 10. sitesi.

Sayfa Yükleniyor...