Şarm El-Şeyh'te köpekbalığı paniği

Bir hafta içinde 3 turistin köpekbalığı saldırısına uğraması üzerine kentte denize girmek bir süre yasaklandı. Biyologlar araştırma yapıyor.

08.12.2010 - 11:29

Şarm El-Şeyh'te köpekbalığı paniği

Mısır’ın deniz altı zenginlikleriyle ünlü Kızıl Deniz kıyılarında sadece bir hafta içinde üç köpekbalığı saldırısının gerçekleşmesi üzerine önlemler artırıldı. Mısır Turizm Bakanlığı, Şarm El-Şeyh’teki plajları geçici süreyle kapadı.

Turizm kenti Şarm El-Şeyh’te iki Rus turistin haftasonunda saldırıya uğramasından bir gün sonra bu kez Alman bir turist köpekbalıklarının hışmına uğradı. Çok ağır yaralanan kadın turist, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi.

Bölgedeki güvenlik yetkilileri, son günlerde köpekbalığı yoğunluğunun arttığını, sahil şeridi boyunca yüzme veya dalmanın geçici süreyle yasaklandığını açıkladı.

Kentteki son olaylardan sonra çevre bölgelerde de denize giren turist sayısında ciddi düşüş olduğu belirtiliyor. Güney Sina Muhafaza yetkilisi Muhammed Salim , açık plajlardaki güvenlik ve kontrol eleman sayısının artırılmasına rağmen turistlerin ve yerli halkın denize girmekten çekindiğini söyledi.

Şarm El-Şeyh Hyatt Regency otelinin açıklarında meydana gelen üç saldırı, biyologların da ilgisini çekmiş durumda. Kopekbalığı saldırılarının ‘normal’ olmadığını belirten Salim, bu davranış değişikliğinin nedenin araştırmak üzere bölgede deniz biyologlarının çalışma başlattığını duyurdu.

Sahillerin bugün turistlere açıldığı ancak tehlikenin henüz tam olarak geçmiş olmayabileceği uyarısı yapılıyor. Şarm El-Şeyh, yılda 3-4 milyon turist çeken önemli bir turistik merkez konumunda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...