İngiltere'de goril sezaryenle doğum yaptı

İngiltere'deki bir hayvanat bahçesinde anne gorile sezaryan ile doğum yapıldı.

Anadolu Ajansı 23.02.2016 - 13:46

İngiltere'de goril sezaryenle doğum yaptı
Arşiv

İngiltere'de bir hayvanat bahçesinde goriller üzerinde nadir gerçekleştirilen sezaryen operasyonla bir yavru goril dünyaya geldi.

BBC'nin haberine göre, Bristol Hayvanat Bahçesi sakini "Kera" isimli anne gorilde görülen gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) nedeniyle doğumun zamanından önce gerçekleştirildiği ve sezaryenle yavrunun alındığı belirtildi.

Bir kilogram ağırlığında doğan dişi gorilin durumunun iyi olduğu, tedavi altındaki annesinin de hızla iyileştiği açıklandı.

Bristol Hayvanat Bahçesi Müdürü John Partridge, yaptığı açıklamada, nadir gerçekleştirilen bir operasyona şahit olduklarını ifade etti.

Gebelik zehirlenmesi nedeniyle anne gorilin durumunun günden güne kötüye gittiği söyleyen Partridge, anne ve yavrunun hayati tehlikesi nedeniyle doğumun sezaryenle gerçekleştirilmesine karar verildiğini dile getirdi.

Veteriner Rowena Killick de doğumun ardından yavru gorilin yoğun bakıma alındığını ve durumunun iyileşmesinin ardından operasyonla ilgili açıklama yapmayı tercih ettiklerini belirtti. Killick, 11 günlük yavru gorile henüz isim verilmediğini söyledi.En son 2014'de ABD'deki San Diego Hayvanat Bahçesi'nde bir anne goril sezaryenle doğum yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...