Sinemanın dahi çocuğu 65 yaşında

"E.T.", "Jaws" ve "Schindler'in Listesi" gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Steven Spielberg, 18 Aralık'ta 65 yaşına bastı.

Haberler 19.12.2011 - 09:59

Sinemanın dahi çocuğu 65 yaşında

Steven Spielberg tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Nitekim Spielberg, sinemaseverleri tüm diğer Hollywood yönetmenlerinden daha fazla heyecanlandırmayı ve ağlatmayı başardı. Zira insanlık, katil köpek balığı Jaws ile yepyeni bir gerilim sineması keşfetti ve E.T. ile bilim kurgu filmlerinde bile ağlamayı öğrendi.

Hollywood'un dahi çocuğu dün 65 yaşına girdi. Ünlü yönetmenin doğum gününe paralel iki filmi de Amerikan sinemalarında vizyona giriyor. Bunlardan biri Avrupa'da çoktan gösterime giren, sinema eleştirmenlerinden tam not alan ve "Spielberg'in geri dönüşü" olarak adlandırılan aksiyon filmi "Tenten'in Maceraları". Belçikalı çizer Hergé 'nin dünyaca ünlü karakteri Tenten'i üç boyutlu olarak beyazperdeye uyarlayan Spielberg, 1980'li yıllardan beri Tenten'in sinema hakları için büyük uğraş veriyordu. Indiana Jones ile büyüyen kuşağın Avrupa'da yeniden büyük bir heyecan ve hayranlıkla izlediği film, ABD'de Spielberg'in doğum gününden iki gün sonra gösterime girecek. Yine Noel arifesinde gösterime girecek diğer filmi de "Savaş Atı" (War Horse). Drama türündeki film, Birinci Dünya Savaşı döneminde genç bir adam ile atı arasındaki dostluk ilişkisini konu alıyor.


SIRADA BİRÇOK FİLM PROJESİ VAR
Hollywood'un çok yönlü yeteneği, aralıksız film yapmaya devam ediyor. Spielberg'in başrollerinde Daniel Day-Lewis'in Abraham Lincoln'ü canlandırdığı "Lincoln" filmi 2012 yılında gösterime girecek. Spielberg ise o arada bir robot ayaklanmasını konu alan "Robopocalypse" için kamera arkasına geçecek. Spielberg'in planları arasında "Indiana Jones" serisinin 5'incisini çekmek ve yapımcı olarak da "Jurassic Park"ın 4'üncü bölümünde dinozorlara yeniden hayat vermek de yer alıyor.

Dev dinozorlar dünyasını anlatan Dev dinozorlar dünyasını anlatan "Jurassic Park", büyük ilgi görmüştü


Spielberg, Tenten'in Maceraları'nın Paris'teki ilk gösteriminde kendisini bir işkolik olarak görmediğini söyledi. Ünlü yönetmen kendisini "Ben daha çok kontrolden çıkmış bir filmciyim" diye nitelemeyi tercih etti ve "Ben sadece hikâye anlatmayı seviyorum. Bu ciddi tarihi konular hakkında da olabilir, Tenten gibi eğlenceli konularda da. Ben zaten 12 yaşımdan bu yana film çekiyorum, o zamanlar 8 mm ile çekerdim" diye konuştu.

SPIELBERG'İN HAYATINI DEĞİŞTİREN FİLM
ABD'nin Ohio kentinde Yahudi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Spielberg, Kaliforniyalı iki film okulunun başvurusunu geri çevirmesine rağmen sinema heyecanından vazgeçmedi. Spielberg, 1974 yılında bir televizyon dizisinde yönetmen yardımcısı olarak Hollywood'a adım attı ve ardından 1974 yılında ilk uzun metrajlı filmi "The Sugarland Express"i çekti. Ardından da daha 28 yaşındayken tüm dünyada sinema gişelerini sallayan ve köpek balığı deyince herkesin ilk aklına gelen "Jaws"ı çekti ve sinema dünyasında yeni bir çığır açtı.

Spielberg, Tenten'in Maceraları'nın Paris'teki ilk gösteriminde kendisini bir işkolik olarak görmediğini söylediSpielberg, Tenten'in Maceraları'nın Paris'teki ilk gösteriminde kendisini bir işkolik olarak görmediğini söyledi


Spielberg'in bu başarısını bir nevi efsaneleşen macera ve aksiyon film serisi "Indiana Jones" doruğa taşıdı. 1982 yılında çektiği ve küçük bir Amerikalı çocuğun dünya dışı varlıkla kurduğu dostluk ilişkisini konu alan bilim kurgu filmi E.T. ise o zamana dek gişelerde ulaşılan en büyük ticari başarıyı elde etti.

E.T.'nin bu rekorunu önce yine Spielberg'in çektiği, dev dinozorlar dünyasını anlatan "Jurassic Park", ardından da "Titanic" kırdı. Spielberg'in filmleri gişe rekorları kırsa da ünlü yönetmen o dönemde Hollywood'da yine de çok ciddiye alınmıyordu. Ta ki siyahî bir kadının Amerika'nın güney kentlerindeki yaşamını anlattığı ve 11 dalda Oscar'a aday gösterilen drama türündeki filmi "Mor Yıllar"ı (The Color Purple) çekene kadar. Bu başarıyı pekiştiren bir diğer büyük film de "Schindler'in Liste"si oldu. 1994 yılında Altın Küre, ardından da En İyi Yönetmen ve En İyi Film dallarında iki Oscar ödülünü alan Spielberg, "Bu film benim hayatımı değiştirdi" diye konuşmuştu. Yönetmen Polonya'ya giderek toplama kampları ve buralarda hayatını kaybedenlerin yakınları hakkında yıllarca araştırma yapmıştı. Bu araştırmanın ardından Spielberg "Ben artık Polonya'ya gitmeden önceki ben değilim" diye konuşmuştu.


'FİLMLERDEN DE ÖNEMLİ OLAN BİR ŞEY VAR'
Spielberg daha sonra "Er Ryan’ı Kurtarmak" adlı filmiyle de En İyi Yönetmen Oscar'ının sahibi oldu. Hollywood stüdyosu DreamWorks'ü kurdu ve onlarca filme yapımcı olarak imza attı. Spielberg'e sinemaya katkılarından dolayı 2009 yılında Altın Küre Özel Ödülü verildi. Ödülünü bir diğer usta yönetmen Martin Scorsese'nin elinden alan Spielberg, Scorsese'yi kastederek "İşte ilhamım karşımda duruyor" diye konuştu.

7 çocuk babası Spielberg oyuncu Kate Capshaw ile ikinci evliliğini yürütüyor. Usta yönetmen için hayatta filmlerden daha önemli bir şey var. Spielberg, "Ailem benim için her şeyden önce gelir. Eğer ailem bana ihtiyaç duyarsa, onlar için istedikleri kadar vaktim vardır. O zaman filmlerin beklemesi gerekir" diye konuşuyor.

Sayfa Yükleniyor...