Sınıf öğretmeninden Yeni Türk Kadını Marşı

Hatay'da bir sınıf öğretmeni ölen annesine yazdığı şiiri Türk kadınlarına ithaf edip Yeni Türk Kadını Marşı adını vererek besteledi.

Anadolu Ajansı 30.10.2009 - 11:57

Hatay'ın İskenderun ilçesinde bir sınıf öğretmeni, annesinin vefatının ardından, ona yazdığı şiiri, Türk kadınlarına ithaf edip besteledi. Öğretmen, "Yeni Türk Kadını Marşı" adını verdiği bestesini öğrencilerinden oluşturduğu koroyla seslendirerek, internet ortamında da yayınladı.

Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Kansu Güneş Alkım, annesi için yazdığı şiiri, Kurtuluş Savaşı sırasında, cephede ve cephe gerisinde kahramanlığıyla kurtuluşa destek veren Türk kadınlarına ithafen, "Yeni Türk Kadını Marşı'" olarak besteledi.

Öğrencilerden oluşturduğu koro ile okuma çalışmaları sırasında oluşan ezgileri besteye dönüştüren Alkım, çalışmalarını kamera ile kaydederek, önce Facebook paylaşım sitesinde yayınladı. Burada büyük beğeni toplayan marş diğer video paylaşım sitelerine de yayıldı.

Çok sayıda video paylaşım sitesinde, 16 yıllık sınıf öğretmeni Kansu Güneş Alkım ve öğrencilerinin koro halinde söyledikleri marş, yoğun ilgi görüyor. Alkım, Türk kadınlarının başarılarla dolu tarihinin kendisini çok etkilediğini, onlara ithafen yıllardır çalışma yapmak istediğini söyledi.

Bir kaç yıl önce kaybettiği annesi için şiir yazdığını ifade eden Alkım, şöyle konuştu: "Annemi kaybetmenin acısıyla, onun için şiir yazmıştım. Öğrencilerime her okuyuşumda, aslında annemde Türk kadınının karakteristiğini fark ettim ve yazdığım şiiri Türk Kadınına 'Yeni Türk Kadını Marşı' olarak ithaf etmeyi düşündüm. Öğrencilerimizle oluşturduğumuz koro ile seslendirme çalışmaları yaparak bestelediğimiz marşı, amatör bir ruhla okulumuzun kamerası ile kaydettik. Geçmişten günümüze kahramanlıklarıyla ve ilkleri gerçekleştirmeleriyle öne çıkan topluma malolmuş kadınlarımızın fotoğraflarına da yer vererek bir çalışma yaptık, amacımız CD'lere kaydedip, çoğaltarak öğrencilerimize dağıtmaktı. Çalışmayı arkadaşların görmesi için Facebook'a koyunca diğer video paylaşım sitelerinde de yayınlandı."

Çalışmanın profesyonel besteciler tarafından fark edilmesini beklediklerini anlatan Alkım, "Umarım bestem kadınlarımız için övünebilecekleri, gurur duyabilecekleri bir marş ezgisi olarak çalınır ve söylenir" şeklinde konuştu.

Kansu öğretmenin öğrencileriyle birlikte seslendirdiği marşın sözleri şöyle:

Yüksel başın göğe değmeli senin,
Cihanda bulunmaz eşin benzerin.
Bu aydın nesiller senin eserin,
Yüksel başın göğe değmeli senin.

Alnı açık başı dik her Türk kadını,
Melek bile kıskanır senin adını.

Sabrın sadakatin destandır dile,
Duruşun, vakarın benziyor güle.
Boşuna değilmiş çektiğin çile,
Yüksel başın göğe değmeli senin.

Alnı açık başı dik her Türk kadını,
Melek bile kıskanır senin adını.

Ayşe'nin Mehmet'in anası sensin,
İşte Cumhuriyet mayası sensin.
Yetmişiki millete bir efsanesin,
Yüksel başın göğe değmeli senin.

Alnı açık başı dik her Türk kadını,
Melek bile kıskanır senin adını.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...