Yılın belirli zamanlarında ilçeye gelen 42 yaşındaki Rebekah Long, kendi girişimleriyle İngiltere'deki bazı marketlere konulan yardım kutularında biriken paralarla yıllardır yiyecek ve ilaç satın alarak Marmaris'te sokakta yaşamak zorunda olan kedilere ulaştırıyor. 

İngiltere'nin güneyindeki Southhampton kentinin yakınlarında bulunan Ringwood kasabasında yaşayan İngilizce öğretmeni Rebekah Long, Siteler Mahallesi'ndeki bir parkta gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 yıl önce ilk kez geldiği Marmaris'te gördüğü yaralı ve hasta bir kedi yavrusunun bütün hayatını değiştirdiğini söyledi. 

O günden sonra Marmaris'te yaşayan çok sayıdaki hasta ve yaralı sokak hayvanının iyileştirilmesini ve kısırlaştırılmasını sağladığını ifade eden Long, son 7 yıldır da ülkesindeki hayvanseverlerin bağışladığı yiyecek ve ilaçları, ilçenin sokaklarında başıboş gezen kedilere ulaştırdığını bildirdi.
 
''24 BAVUL İÇERİSİNDE 550 KİLO YİYECEK VE İLAÇ GETİRDİM''
Zamanının ve kazancının büyük bölümünü Marmaris'teki sahipsiz hayvanlara adadığını dile getiren Rebekah Long, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Marmaris'e i19 sene önce tatil için geldiğimde, Yat Limanında hasta küçük bir kedi buldum. Kediyi taksiyle veterinere götürdüm. Minik kedi, ameliyat oldu ve iyileşti. Marmaris'e daha sık gelmeye başladım. Çok sayıda hasta ve yaralı sokak hayvanının sağlığına kavuşması için uğraştım. 7 yıl önce de bu çabalarıma yaşadığım kasabanın insanları katıldı. Ringwood'daki marketlere konulan yardım kutularında toplanan yiyecek ve ilaçları, sokak hayvanlarına ulaştırmak için her yıl 3-4 kez Marmaris'e geliyorum. Buradaki dostlarımla beraber önceden belirlediğimiz noktalarda, günde iki kez kedi ve köpeklere yiyecek veriyoruz. İlaçları da sokak hayvanları için kullanılması amacıyla ilgili kurumlara veriyorum. Son gelişimde 24 bavul içerisinde toplam 550 kilogram ağırlığında yiyecek ve ilaç getirdim.'' 

Türkiye'yi, kültürünü, yiyeceklerini, insanlarını çok sevdiğini, ancak burada sokakta yaşayan hayvanların durumuna çok üzüldüğünü anlattı.
 
''BENİM ÜLKEMDE HAYVANLARIN SAHİBİ VAR''
Evinde üç kedi beslediğini belirten Rebekah Long, şöyle devam etti: 

''Benim ülkemde hayvanların sahibi var ve sokak hayvanları yok denecek kadar azdır. Ama burada çok fazla ve onlara gereken ilgi gösterilmiyor. Tam tersine kötü davranılıyor, hatta zehirleniyorlar. Sokak hayvanlarının sorunlarının çözülmesi benim veya diğer bireylerin işi değil. Bu sorunu asıl çözecek olanlar, başta yerel yönetimler olmak üzere ilgili kurumlardır. ''