Sokaklardan tekrar okul sıralarına...

Sokakta çalışan 404 çocuk, yeniden eğitim hayatına döndü. Düne kadar mendil satmanın peşinde koşuyorlardı, artık güzel not için yarışıyorlar...

20.04.2010 - 11:49

Sokaklardan tekrar okul sıralarına...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin AB fonları ve Sultanbeyli Belediyesi'nin katkılarıyla 2009 yılında hayata geçirilen "Sultanbeyli Çocuk ve Gençlik Merkezi", İstanbul'daki sahipsiz çocuklara kucak açıyor.

Hem eğitimden uzak kalmamaları hem de topluma faydalı birer birey olmaları için...
AB - İç Göç Entegrasyon Projesi Sosyal Önlemler Bileşeni Kilit Uzmanı Hans Maeth, projenin İstanbul'daki uygulama alanı olarak yapılan Sultanbeyli seçiminin, ulaşılan sonuçlarla ne kadar isabetli bir karar olduğunu gördüklerini ve çocukların hem öğrenebilecekleri, hem de sosyal çevre edinebilecekleri böyle bir merkezin bir kazanç olduğunu söyledi.

Bugüne kadar toplam 404 çocuğun yeniden okul sıralarına döndüğünü vurgulayan İBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Muzaffer Saraç, bunlardan 310 tanesinin sokaklarda çalıştığını ve yaşamlarının ileriki safhalarında ciddi sorunlarla karşılaşabilecek risk grubu içerisinde bulunduklarını, 94'ünün ise okullarından kopmak üzere bulunan ve sokakta çalışmaya başlama arifesindekilerden oluştuğunu belirtti.

Almanya'da sokaklarda çalışan çocukların, herhangi bir merkeze alınmadan yine sokaklarda rehabilite edilmesi temeline dayanan International Society for Mobile Youth Work Yönetim Kurulu Üyesi Gerhard Fuchslocher ise uygulamanın çok daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...