Spiritüel boyutu ele aldığımızda bilmeliyiz ki o ruhsallığın, maneviyatın, derin sevinç hissinin ve huzurun deneyimlendiği tinsel bir boyuttur. İnsanın metafizik boyutlarına çıkması, iç huzuruna kavuşmasıdır. Olaylara ruhsalık ile, iç benlikle ve maddeci olmadan, ilahi sevgiyle bakmaktır. Spritüel boyutta olan bir insan ruhunu huzura kavuşturmasını başarabilmiş, iç dünyasında kendisiyle barışık olmayı seçen ve düşünce biçiminde pozitif olmayı benimseyen insandır. Yani ruhsal boyutta olan bir insan maddenin, bedenin derinliklerine bakabilen, görebilen bir insandır.

Spiritüel boyutta ilerlemek için düşüncenin sakinleştirilmesi gerekir yoksa ki iç ses kayıp olacaktır. Düşünmeyin. Davranın ve her bir hareketiniz sizi bu sese daha yaklaştıracaktır. Çünkü düşünmek iç sesin yerine geçen bir şeydir. Tanrı’nın nasıl dinlendiğini unuttuğumuz için düşünmek zorunda kaldık.Farkındalık içindeki gerçek bir kişinin düşünmeye ihtiyacı yoktur. Spirütüel boyutta olan bir insan kendisini tüm endişelerden kurtarmış ve bir rahatlık, iç huzuru halindedir. İçte derin bir huzur ve dışta ise bol enerji vardır. İnsan kendisini tanıma, bulma yollarında yürürken içine yönelir ve bu doğru olan, kesin olandır. Karmaşık olan değil. İçe yönelmekte ilerleyen bir insan artık farkındalıkla her an birlikte olur. Dışa yönelmek için verilen dikkatin içe yönelmek içinde verilmesi gerekmektedir. İnsanın yaşamdaki amacı spirütüel boyuta, ruhani boyuta geçmek olmalıdır (bilinçli farkındalık)o zaman amaç yaşamımızda en üstün önemi taşır ve bu biliş hali insanın ruhsal boyutta ilerlemesi için olumlu bir teşviktir çünkü var olmak iradesi ısrar etmeyi, direnmeyi kapsar. Bu da yine zihin ötesine geçmekle mümkündür çünkü zihin ötesinde tam bir sessizlik vardır. Tüm dikkatinizi şimdi üzerinde odaklayarak, bilinçsiz olan farkındalığı bilinçli hale getirmelisiniz. Siz tam bir teslimiyeti uygulayana dek spiritüel boyuta geçe bilmek hiç mümkün olmayacaktır. Fakat insan teslim olduğunda (şimdide kalmak) yaydığı enerji tam bir değişime uğrar ve bu zihni yöneten enerjiden tamamen farklıdır, bu spiritüel bir enerjidir.

Evrende aydınlanma, kurtuluş için iş, görev yapan bir kudret-enerji vardır ve O her zaman insanların gönlündedir. Birleştirici faktör odur çünkü ‘’Birlik Özgürleştirir –Özgürlük Birleştirir.’’ Sonuçta hiçbir şey benim ya da sizin değildir BİZ’imdir. SPİRÜTÜEL BOYUTTA KALABİLMEK İÇİN TAM BİR FARKINDALIK VE SESSİZLİK GEREKMEKTEDİR.

Nursen Aslandoğan

pertoa@mynet.com

kungfuto.a.sitemynet.com